Anasayfa » Dünya » Biden: Çin’e ait ‘casus’ balonun düşürülmesiyle ilgili özür dilemeyeceğim

Biden: Çin’e ait ‘casus’ balonun düşürülmesiyle ilgili özür dilemeyeceğim

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, bir Amerikan savaş uçağı tarafından düşürülen Çin’e ait ‘casus’ balonuyla ilgili olarak özür dilemeyeceğini söyledi. Biden diğer üç cismin ise herhangi bir istihbarat faaliyetiyle ilgili bulgu elde edilemediğini ekledi.

Biden, 4 Şubat’ta vurulan Çin “casus balonu” ve ardından ABD hava sahasında tespit edilen ve düşürülen üç uçan cisim hakkında basın açıklaması yaptı.

“Yeni bir soğuk savaş arayışında değiliz” diyen Biden, olayla ilgili diplomatik çözümden yana olduğunu ve  bu konuda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmek istediğini belirtti.

Biden “Başkan Şi ile konuşmayı bekliyorum, umarım bu konunun özüne ineceğiz, ancak o balonun düşürülmesinden dolayı özür dilemiyorum.” ifadelerini kullandı.

Biden “emniyet ve güvenlik riskleri oluşturan ve oluşturmayan cisimler arasındaki ayrımı netleştirecek yeni kurallar üzerinde çalışılacağını belirtti, ancak “Hiç kuşkunuz olmasın, eğer herhangi bir nesne Amerikan halkının emniyet ve güvenliğine tehdit oluşturuyorsa onu indiririm.” diye konuştu. 

about:blank

ABD’de 20 bin ile 40 bin fit arasında uçan nesneler sivil uçaklar için uzaktan tehlike sayıldığı için, bu mesafe cisimlerin düşürülmesi için yasal gerekçeyi oluşturuyor.

“Diğer üç cismin casusluk programıyla ilgisi yok”

İlk belirlemelere göre düşürülen diğer üç cismin özel balonlar olduğunu ifade eden Biden “Bu üç nesnenin tam olarak ne olduğunu henüz bilmiyoruz, ancak şu anda hiçbir şey bunların Çin’in casus balon programıyla ilgili olduğunu ya da başka bir ülkenin gözetleme araçları olduğunu göstermiyor.” diye konuştu.

Biden, bu cisimlerin Çin balonu nedeniyle geliştirilmiş radarların kullanılmasından dolayı tespit edilmiş olabileceğini ve ekibiyle birlikte bu tür hava cisimlerine ne zaman füze fırlatılacağına ilişkin yeni parametreler üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

ABD hava kuvvetlerine ait bir savaş uçağı yaklaşık 10 gün önce istihbarat toplama amacıyla donatıldığını ileri sürdüğü bir balonu ülke sınırlarından çıktıktan sonra Atlas Okyanusu üzerindeyken vurmuştu. Casusluk iddialarını reddeden Pekin, bu balonun meteorolojik balon olduğunu ileri sürüyor.

Bu olayın ardından biri ABD’nin Alaska eyaletinde, biri Kanada’da ve üçüncüsü de ABD’deki Huron Gölü üzerinde uçtuğu tespit edilen üç cisim düşürülmüştü.

.aa.com.tr/tr/dunya/cinden-abdye-casus-balonu-krizinin-iliskilere-verdigi-zarari-onarma-cagrisi/2823509

Hakkında admin

x

Check Also

Çin Tayvan arasında tansiyon yükseliyor! ABD’den tehlikeli ziyaret…

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Michael Chase’in, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı ziyaret ettiği ileri ...

ABD-Çin ilişkileri yeniden geriliyor

İki süper güç ABD ve Çin arasında yaşanan balon krizi bir parça yumuşarken ABD’den Tayvan’a ...

Japon mühendisten ezber bozan deprem açıklaması! 2 ili uyardı, İstanbul’da 5 ilçe saydı

Yaklaşık 32 senedir Türkiye’de çalışmalar yapan Japon İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Marmara’da beklenen İstanbul depremi ...

ABD ordusu Çin’e ait balonun enkazını denizden çıkardı

ABD ordusu Çin’e ait balonun enkazını denizden çıkardı

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi. Çin, egemenlik ihtilafı ...

ABD’den Çin’e ağır tehdit: Rusya’ya silah desteği verirlerse bunun sonuçları olacak

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği şu günlerde ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Çin’in Rusya’ya ...

Roma’daki zirvede ABD’den Çin’e Rusya tehdidi: Bunun sonuçları olur

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu ...

Financial Times: Çin, Ukrayna’da can alıcı kararla karşı karşıya

İngiltere merkezli gazete, Rusya’nın askeri destek istediği iddialarının ardından Pekin’in vereceği kararın kritik olduğunu yazdı. ...