Anasayfa » Dünya » Çekya ile Çin arasında Tayvan gerginliği

Çekya ile Çin arasında Tayvan gerginliği

Çekya’da hafta sonu düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Petr Pavel’in, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ın lideri Tsai Ing-Wen ile yaptığı telefon görüşmesi, iki ülke arasında gerginliğe yol açtı. Çin, Pavel’in Tayvan’ın liderİ ile telefonda görüşmesini protesto etti.

Çekya’da 9 Mart’ta resmen göreve başlayacak yeni Cumhurbaşkanı Pavel’in ilk iş olarak Tayvan lideri Tsai Ing-Wen ile yaptığı görüşmeye Çin Dışişleri Bakanlığından tepki geldi.

Çin tarafı Pavel’in söz konusu telefon görüşmesiyle Çin’in içişlerine karıştığını ileri sürerken, Çekya Başbakanı Petr Fiala da bu iddialara tepki göstererek, “Egemen bir ülke olarak Çekya’nın kimi arayıp kiminle buluşacağına kendisinin karar vereceğini” söyledi.

Fiala, Çin’in önemli bir ticaret ortağı olduğunu ancak Tayvan’la da birçok alanda iyi ilişkilerinin bulunduğunu ifade etti.

ÇİN’DEN TEPKİ

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında, seçilmiş Cumhurbaşkanı Pavel’in tüm karşı çıkışlarına ve ikna çabalarına rağmen yaptığı görüşmenin “resmi temas” niteliği taşıdığı ve Çin’in iç işlerine müdahale olduğunu belirtti.

Görüşmenin, Çekya’nın “tek Çin” ilkesine bağlılığını ihlal ettiğini ve Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçlere yanlış işaret verdiğini savunan Sözcü Mao, “Bu davranışı kınıyor ve Çek tarafını protesto ediyoruz.” dedi.

Tek Çin ilkesinin Çin’in temel çıkarı ve diplomatik ilişki kurduğu ülkelerle ilişkilerinin siyasi zemini olduğunu vurgulayan Mao, “Çekya’yı, bu hatayı derhal düzeltmeye ve olayın olumsuz etkilerini giderecek etkin önlemler almaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

NELER YAŞANMIŞTI?

Çekya’da 27-28 Ocak’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Pavel, ilk olarak Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ve Tayvan lideri Tsai Ing-Wen ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Pavel, iki ülkenin ortak değerleri, demokrasi, özgürlük ve insan hakları gibi konuların görüşmede ele alındığını, işbirliğinin güçlendirilmesinin yanı sıra yakın gelecekte yüz yüze görüşme temennisinde de bulunduklarını bildirmişti.

Tayvan’la iyi ilişkilere sahip Çekya ile bu hususta 2020’de de gerginlik yaşayan Çin tarafı, bu ülke ile yapacağı ortak kültürel programları iptal etmişti.​​​​​​​ (AA)

Hakkında admin

x

Check Also

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi. Çin, egemenlik ihtilafı ...

ABD’den Çin’e ağır tehdit: Rusya’ya silah desteği verirlerse bunun sonuçları olacak

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği şu günlerde ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Çin’in Rusya’ya ...

Roma’daki zirvede ABD’den Çin’e Rusya tehdidi: Bunun sonuçları olur

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu ...

Financial Times: Çin, Ukrayna’da can alıcı kararla karşı karşıya

İngiltere merkezli gazete, Rusya’nın askeri destek istediği iddialarının ardından Pekin’in vereceği kararın kritik olduğunu yazdı. ...

ABD’den BM’ye ‘Uygur Türklerinin durumuna ilişkin raporu acilen açıklayın’ çağrısı

ABD, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki ciddi insan hakları ihlallerine ilişkin mevcut bilgiler ışığında hazırladığı ...

ABD, Çin’den 33 şirketi kırmızı listeye aldı

Kırmızı listeye alınan şirketlere Amerikalı ihracatçıların mal göndermeden önce daha fazla prosedürü yerine getirmeleri gerekiyor. ...

Tayvan’ı tanıdığı için Çin’den tepki gören Somaliland: Çin bize dikte edemez

İSTANBUL (AA) – Somali’den tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Somaliland’ın Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı ...

ABD Çin kararını verdi! İlk kez bu kadar net açıkladılar

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, aylardır net bir şekilde cevap vermediği soruyu bugün düzenlediği basın ...