Anasayfa » Makale ve Analizler » Çipte Çin’e karşı Avrupa ABD ve Japonya birleşti

Çipte Çin’e karşı Avrupa ABD ve Japonya birleşti

Kemalettin BULAMACI

kemalettin.bulamaci@dunya.com

Japonya, Güney Kore ve özellikle de Çin’den gelen ataklarla ABD’nin yarıiletken ve çip endüstrisindeki hakimiyeti tehlikeye girdi. Son 10 yıl içerisinde, global pazar payları yüzde 60’lardan yüzde 46’ya kadar geriledi. ABD, CHIPS Act ile çeşitli teşvikler sunarak, eski parlak günlerine geri dönmeye çalışıyor. Tabii bir taraftan da rakibi Çin’inin yükselişini engelleyerek.

Ekim ayında, Çin’e teknoloji ihracatı konusunda kısıtlamalar getiren ABD, Japonya ve Avrupalı ülkelerle bu ambargonun genişletilmesi için anlaşmaya vardı. Hollanda ve Japonya Çin’e çip üretim ekipmanı satışını kısıtlayacak.

Hollandalı ASML’nin Çin’e gelişmiş teknolojilerini ihracatı 2019 yılından itibaren zaten yasaklı. Hükümetlerin Çin’e üretim ekipmanı ihracatının yasaklanmasına ilişkin anlaşmalarının kanunlaşması ile bu yasak daha da genişleyecek. Anlaşmanın diğer tarafında olan Japonya’da ise en büyük üretici Nikon.

Tasarım ve üretim

Çip dünyasında başlı başına iki temel olgu var. Birincisi tasarım, ikincisi üretim. İşin tasarım kısmı, görece olarak daha basit bir süreç. Gerekli teknoji birikimine ve insan kaynağına sahipseniz, bu alanda ilerlemek biraz daha kolay. Üretim süreci ise oldukça karmaşık. Milyar dolarlık üretim tesisi yatırımları ve işletme sermayesi gerektiriyor.

Bu maliyetler dolayısı ile ABDli üreticiler, dünyanın çeşitli bölgelerinde üretim tesisi yatırımları yaptılar veya üretimlerini bu tesisleri gerçekleştiren üreticiler aracılığı ile yaptırmayı tercih ettiler. Bu akımın sonucunda ABD merkezli üretimin payı son 10 yılda yüzde 25’ten yüzde 12’ye kadar geriledi. Üretim kısmında, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Çin belli başlı adresler. Biraz da Avrupa.

Tasarım kısmında Çin, çok büyük aşama kaydetti. Çin merkezli şirketlerin çip tasarımında küresel payları 2015’te yüzde beşe, 2020’de yüzde dokuza yükseldi. 2025’te yüzde 16, 2030’da yüzde 23 olması bekleniyor.

Üretim ve talep

2021 yılında toplam pazar 555 milyar dolardı. 2022 rakamları net olarak açıklanmadı ama yılın 580 milyar dolar ile kapatılması bekleniyor

Hem nüfus büyüklüğü, hem de teknolojik üretim üssü sebebi olması sebebi ile en büyük pazar Çin. Çin pazarının 2022’de 300 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. Yani küresel pazarın yarısı. ABD’nin en büyük üç üreticisinin gelirlerinin yüzde 30’u bu pazardan geliyor, 52 milyar dolar.

2030 yılında sadece Çin pazarının 750 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Çinliler, üretim kısmında, 2011 yılında ihtiyaçları olan üretimin yüzde ikisini karşılayabilirken bu oran 2021’de yüzde 12’ye yükseldi. 2030’da ihtiyaçlarının yüzde 52’sini kendilerinin üretmesi ögörülüyordu. ABD’nin uygulamaya başladığı yaptırımlar ile bu beklenti yüzde 33’e kadar düştü. Yeni yaptırımlarla bu oran daha da aşağılara inecek mi? Bekleyip göreceğiz.

Kaynak:Dunya

dunya.com/kose-yazisi/cipte-cine-karsi-avrupa-abd-ve-japonya-birlesti/684263

Hakkında admin

x

Check Also

ABD ile Çin arasında “casus balon” gerilimi

ABD’de görülen casus balon, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana farklı ülkeler tarafından kullanılıyor. Ancak Çin’e ...

Doğu Türkistan’daki Hak İhlalleri ve BM’nin Uygur Raporunun Değerlendirilmesi

Doğu Türkistan’daki Hak İhlalleri ve BM’nin Uygur Raporunun Değerlendirilmesi

Çin Komünist Partisi Kongresiyle Yükselen Totalitarizm ve Şi’nin Maolaşması?

Çin Komünist Partisi Kongresiyle Yükselen Totalitarizm ve Şi’nin Maolaşması?

Türkistan’ı Türkislam yapan büyük komutan

Baykent şehrinde bilhassa mihrabı ile ünlü muazzam bir sanat eseri olan Cuma Camii

DİKKAT TEKNOLOJİ ÇARPABİLİR!

Ahmet Yenilmez Çin, dijital teknolojinin tüm olanaklarını insanları üzerinde uygulamakta. Yüz yıldır, önce kitaplarla daha ...

Hatıralarım
Doğu Türkistan’ın Gerçek Hikayesi

Dr. Mehmet Yakup Buğra SİYER YAYINLARI 1930 yılında Doğu Türkistan’ın kadîm şehri Hoten’de, bölgenin önde ...

Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist Çin’in Bilinmeyen Yüzü

azar:Halis Özdemir Yayınevi:Aktaş Yayıncılık İlk Baskı Yılı: 2022 Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist ...

Çin’in Enerji Sektöründe Doğu Türkistan’ın Önemi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi (SUÖB) olarak adlandırılan Doğu Türkistan bölgesi, tarihi İpek yolunun önemli güzergâhlarından ...

Uzak Doğu’nun yakın savaşı: 5 soruda Çin – Tayvan gerilimi

Ali Burak Biber Son birkaç ayda Çin’in Tayvan’daki askeri faaliyetlerindeki rekor artış küresel endişeye neden ...