Anasayfa » Haberler » Uygurlar depremzedelere kardeşlik sevgisini gösterdi

Uygurlar depremzedelere kardeşlik sevgisini gösterdi

Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden ve yaralananların sayısı her geçen gün artıyor. Sonuç olarak Türkiye’deki çeşitli Uygur örgütleri ve dernekleri harekete geçerek Uygurlara destek çağrısında bulundu. Uygur gönüllülerinden oluşan acil kurtarma ve yardım ekibi üyeleri gruplara ayrılarak Kahramanmaraş, Hatay ve diğer illere gitti. Kurtarma ve yardım çalışmaları sürüyor. Aradan 12 gün geçmesine rağmen çöken binanın altından canlı çıkanların sayısı oldukça fazladır.

Uygur gönüllülerinden bir kısmının acil kurtarma çalışmalarına yardım ettiği, bir kısmının ise olay yerinde yemek hazırlayarak ücretsiz yemek dağıttığı, her gün yemek dağıttığı bildirildi.

İstanbul’daki Uygurlar arasında da bağış toplama faaliyeti var ve İstanbul’un merkezindeki Dünya Uygur Kongresi Vakfı Başkanı Abdulreşit Abdülhemit, 1 milyon lira toplamayı hedeflediklerini ve ilgili yardım kuruluşlarına vermeyi planladıklarını söyledi.

Mavi ay İnsani Yardım Derneği Başkanı Abdurrehim Azizoğlu, Mavi ay İnsani Yardım Derneği’nin bugüne kadar 1milyon 300 bin lira topladığını söyledi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Abdulahad Abdurrahman, İstanbul’dan Hatay’a 50 Uygur’un örgütlendiğini ve üç gruba ayrıldığını söyledi. 1. Ekip acil kurtarma operasyonuna katılarak çöken binanın altından insanları kurtarmaya yardım etti. 2. grup her gün 1500 kişilik pilav yaparak oradaki insanlara dağıttı. 3. Grup gettiren ekmek ve battaniye ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Yardım için Karamanmaraş’a giden Uygur gönüllü ekibinin Sorumlusu ve Doğu Türkistan Yeni Nesil hareketi başkanı Abdüsselam Teklimakan, oradaki 30 Uygur gönüllünün iki gruba ayrıldığını, bir grubun acil kurtarma çalışmasına katıldığını, diğer grubun ise işçilere ve işçilere para dağıtmakla meşgul olduğunu söyledi. genel halk.

Hatay’da acil kurtarma çalışması yapan acil kurtarma timinde görevli Abdullah Bey izlenimlerini şöyle dile getirdi: “Türkiye’de büyük bir felaketle karşılaştık. Buraya geldiğimizde Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz bizden önce geldiler. onları kardeşimiz olarak bilirdik ama burada kardeşlik ilişkimiz daha da güçlendi, her alanda bize yardım ettiler, acil kurtarmada yardım ettiler, biz çalışırken yemek yapıp yemek verdiler, yıkılan binalardan hayatta kalanları kurtarmamıza yardım ettiler. ve onları yanlarında götürdük. Biz ne kadar çaba harcarsak onlar da o kadar çaba harcıyorlar, coğrafi olarak birbirimizden çok uzakta olsak da.

Kahramanmaraş’ta yaşayan Harun bey : Biz onlara yardım edemedik ama onlar bize yardıma geldiler, onların dürüstlüklerini, kardeşliklerini hissediyoruz, dedi.

Doğu Türkistanlılar, Uygur ekmeklerinin dağıtımına ve Türkistan pilavı ikramına devam ediyor.

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Hollanda ve Çin Arasında Kriz: Çin, Hollanda’da Polis Merkezleri Kurmuş

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine soykırım uygulayan komünist Çin’in Avrupa’da çok sayıda sınır ötesi polis merkezi ...

Çin’in roketi dünyayı turluyor: Türkiye’ye düşebilir

Çin’in roket denemeleri yine Dünya’yı büyük bir risk ile karşı karşıya bırakıyor. Çin’in fırlattığı 23 ...

Karantina altındaki halka Çince dayatması

94 Gündür acımasızca tecrit altında tutulan Doğu Türkistan halkının hala Çinli yetkililerceÇin’ce öğrenmeye zorlandığı ortaya ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...

Devlet Bahçeli: Doğu Türkistan davası emin ellerde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’de Hür Doğu Türkistanlılar Derneği’ni kabul etti. Bahçeli, “Doğu Türkistan ...