Anasayfa » Haberler » Uygurlar depremzedelere kardeşlik sevgisini gösterdi

Uygurlar depremzedelere kardeşlik sevgisini gösterdi

Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden ve yaralananların sayısı her geçen gün artıyor. Sonuç olarak Türkiye’deki çeşitli Uygur örgütleri ve dernekleri harekete geçerek Uygurlara destek çağrısında bulundu. Uygur gönüllülerinden oluşan acil kurtarma ve yardım ekibi üyeleri gruplara ayrılarak Kahramanmaraş, Hatay ve diğer illere gitti. Kurtarma ve yardım çalışmaları sürüyor. Aradan 12 gün geçmesine rağmen çöken binanın altından canlı çıkanların sayısı oldukça fazladır.

Uygur gönüllülerinden bir kısmının acil kurtarma çalışmalarına yardım ettiği, bir kısmının ise olay yerinde yemek hazırlayarak ücretsiz yemek dağıttığı, her gün yemek dağıttığı bildirildi.

İstanbul’daki Uygurlar arasında da bağış toplama faaliyeti var ve İstanbul’un merkezindeki Dünya Uygur Kongresi Vakfı Başkanı Abdulreşit Abdülhemit, 1 milyon lira toplamayı hedeflediklerini ve ilgili yardım kuruluşlarına vermeyi planladıklarını söyledi.

Mavi ay İnsani Yardım Derneği Başkanı Abdurrehim Azizoğlu, Mavi ay İnsani Yardım Derneği’nin bugüne kadar 1milyon 300 bin lira topladığını söyledi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Abdulahad Abdurrahman, İstanbul’dan Hatay’a 50 Uygur’un örgütlendiğini ve üç gruba ayrıldığını söyledi. 1. Ekip acil kurtarma operasyonuna katılarak çöken binanın altından insanları kurtarmaya yardım etti. 2. grup her gün 1500 kişilik pilav yaparak oradaki insanlara dağıttı. 3. Grup gettiren ekmek ve battaniye ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Yardım için Karamanmaraş’a giden Uygur gönüllü ekibinin Sorumlusu ve Doğu Türkistan Yeni Nesil hareketi başkanı Abdüsselam Teklimakan, oradaki 30 Uygur gönüllünün iki gruba ayrıldığını, bir grubun acil kurtarma çalışmasına katıldığını, diğer grubun ise işçilere ve işçilere para dağıtmakla meşgul olduğunu söyledi. genel halk.

Hatay’da acil kurtarma çalışması yapan acil kurtarma timinde görevli Abdullah Bey izlenimlerini şöyle dile getirdi: “Türkiye’de büyük bir felaketle karşılaştık. Buraya geldiğimizde Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz bizden önce geldiler. onları kardeşimiz olarak bilirdik ama burada kardeşlik ilişkimiz daha da güçlendi, her alanda bize yardım ettiler, acil kurtarmada yardım ettiler, biz çalışırken yemek yapıp yemek verdiler, yıkılan binalardan hayatta kalanları kurtarmamıza yardım ettiler. ve onları yanlarında götürdük. Biz ne kadar çaba harcarsak onlar da o kadar çaba harcıyorlar, coğrafi olarak birbirimizden çok uzakta olsak da.

Kahramanmaraş’ta yaşayan Harun bey : Biz onlara yardım edemedik ama onlar bize yardıma geldiler, onların dürüstlüklerini, kardeşliklerini hissediyoruz, dedi.

Doğu Türkistanlılar, Uygur ekmeklerinin dağıtımına ve Türkistan pilavı ikramına devam ediyor.

Hakkında admin

x

Check Also

Bağımsızlık yanlısı Lai kazandı Biden açıklama yaptı: ‘Desteklemiyorum’

Tayvan’da bugün gerçekleştirilen seçime ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini belirtti.

Uygur genç, Doğu Türkistan’da 11 yıl önce katıldığı İslami çalışmalar nedeniyle hapse atıldı

RFA Uygur, bir zamanlar Doğu Türkistan’ın İli Kazak Özerk Bölgesi’ndeki bir medresede İslami ilimler yürüttüğü ...

Çin Zulmü Altındaki Doğu Türkistan Masaya Yatırıldı

Merzifon Ülkü Ocakları, yıllardır Çin hükumetinin çeşitli zulümleri altında yaşam savaşı veren “Doğu Türkistan” konusunu ...

Doğu Türkistan’da aile dramı: En son 4 yaşındayken gördüğü oğlunun öldüğünü, 5 yıl sonra öğrenebildi

Oğlu Seyfullah henüz 4 yaşındayken Doğu Türkistan’dan çıkmak zorunda kaldı. Çocuk 2017’de hayatını kaybetti… Babası ...

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma hutbelerinde Filestin ve Doğu Türkistan için dua edilmesini istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı

Giresun’da Doğu Türkistan Konferansı Gerçekleşti

Giresun Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Topluluğu ile Türk Dünyası Araştırma Topluluğunun iş birliğiyle, 4 Ocak 2024 ...

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan programına konuşmacı olarak Abdulkayyum EMİN katılıyor.

Doğu Türkistan Heyeti TİKA’yı ziyaret etti

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (@UDTSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan (@HOghuzkhan) ve beraberindeki ...

Prof. Dr. Remzi Kılıç Oğrencilerimize Doğu Türkistan’ı Anlattı

Kayserinin Melik Gazideki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Doğu Türkistan ilgili Seminer düzenlendi.