Anasayfa » Haberler » Uygurlar depremzedelere kardeşlik sevgisini gösterdi

Uygurlar depremzedelere kardeşlik sevgisini gösterdi

Türkiye’de meydana gelen depremde hayatını kaybeden ve yaralananların sayısı her geçen gün artıyor. Sonuç olarak Türkiye’deki çeşitli Uygur örgütleri ve dernekleri harekete geçerek Uygurlara destek çağrısında bulundu. Uygur gönüllülerinden oluşan acil kurtarma ve yardım ekibi üyeleri gruplara ayrılarak Kahramanmaraş, Hatay ve diğer illere gitti. Kurtarma ve yardım çalışmaları sürüyor. Aradan 12 gün geçmesine rağmen çöken binanın altından canlı çıkanların sayısı oldukça fazladır.

Uygur gönüllülerinden bir kısmının acil kurtarma çalışmalarına yardım ettiği, bir kısmının ise olay yerinde yemek hazırlayarak ücretsiz yemek dağıttığı, her gün yemek dağıttığı bildirildi.

İstanbul’daki Uygurlar arasında da bağış toplama faaliyeti var ve İstanbul’un merkezindeki Dünya Uygur Kongresi Vakfı Başkanı Abdulreşit Abdülhemit, 1 milyon lira toplamayı hedeflediklerini ve ilgili yardım kuruluşlarına vermeyi planladıklarını söyledi.

Mavi ay İnsani Yardım Derneği Başkanı Abdurrehim Azizoğlu, Mavi ay İnsani Yardım Derneği’nin bugüne kadar 1milyon 300 bin lira topladığını söyledi.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Abdulahad Abdurrahman, İstanbul’dan Hatay’a 50 Uygur’un örgütlendiğini ve üç gruba ayrıldığını söyledi. 1. Ekip acil kurtarma operasyonuna katılarak çöken binanın altından insanları kurtarmaya yardım etti. 2. grup her gün 1500 kişilik pilav yaparak oradaki insanlara dağıttı. 3. Grup gettiren ekmek ve battaniye ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Yardım için Karamanmaraş’a giden Uygur gönüllü ekibinin Sorumlusu ve Doğu Türkistan Yeni Nesil hareketi başkanı Abdüsselam Teklimakan, oradaki 30 Uygur gönüllünün iki gruba ayrıldığını, bir grubun acil kurtarma çalışmasına katıldığını, diğer grubun ise işçilere ve işçilere para dağıtmakla meşgul olduğunu söyledi. genel halk.

Hatay’da acil kurtarma çalışması yapan acil kurtarma timinde görevli Abdullah Bey izlenimlerini şöyle dile getirdi: “Türkiye’de büyük bir felaketle karşılaştık. Buraya geldiğimizde Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz bizden önce geldiler. onları kardeşimiz olarak bilirdik ama burada kardeşlik ilişkimiz daha da güçlendi, her alanda bize yardım ettiler, acil kurtarmada yardım ettiler, biz çalışırken yemek yapıp yemek verdiler, yıkılan binalardan hayatta kalanları kurtarmamıza yardım ettiler. ve onları yanlarında götürdük. Biz ne kadar çaba harcarsak onlar da o kadar çaba harcıyorlar, coğrafi olarak birbirimizden çok uzakta olsak da.

Kahramanmaraş’ta yaşayan Harun bey : Biz onlara yardım edemedik ama onlar bize yardıma geldiler, onların dürüstlüklerini, kardeşliklerini hissediyoruz, dedi.

Doğu Türkistanlılar, Uygur ekmeklerinin dağıtımına ve Türkistan pilavı ikramına devam ediyor.

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in yeni planı ifşa oldu: Uygur Türkü kadınlar hedefte!

Çin hükumeti, Uygur Türklerinin nüfusunu azaltmak ve bölgedeki Çinlilerin sayısını artırmak için Uygur Türkü kadınlarla ...

Deprem felaketinde 13. gün! Can kaybı sayısı açıklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde şu ana kadar 39 bin 672 vatandaşımızın hayatını ...

5 Şubat Gulca Katliamı’nın 26. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’daki Uygurlar protesto gösterisi düzenledi.

5 Şubat Gulca Katliamı'nın 26. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'daki Uygurlar protesto gösterisi düzenledi.

İYİ Parti’nin “Uygur Türklerinin Sorunları Araştırılsın” Önergesi AKP ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

İYİ Parti’nin “Uygur Türklerinin Sorunları Araştırılsın” Önergesi AKP ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

Pakistan ilk kez Uygur sorunuyla ilgili konuştu ve pişman oldu

Çin’in Chengdu kentindeki Pakistan Başkonsolosluğu resmi Twitter hesabından Uygurların insan hakları sorunlarıyla ilişkin bir mesaj ...

2022’nin en kötü ülkeleri belli oldu

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yıllık raporunda, Rusya’yı ve Çin’i 2022 yılının en kötü ...

Çin, Uygurların “helal” organlarını Araplara pazarlıyor!

Çin, Uygurların "helal" organlarını Araplara pazarlıyor!

Çin, Türkiye’deki bazi Uygur Türklerini muhbirliğe zorluyor

İstanbul Zeytinburnu’nda Uygur Türkleri tarafından işletilen Erkek kuaförde, bir Uygur Türkü genç izinsiz bir şekilde dükkânın fotoğrafını ...

Doğu Türkistan’da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti