Anasayfa » Kitap ve Dergiler » Yusuf Has Hacib Bir Uygur Romanı

Yusuf Has Hacib Bir Uygur Romanı

Hacı Mirzahid Kerimi

KAKNÜS YAYINLARI

İslamiyetin Türklerce kabulünden sonraki bilinen ilk eser Kutadgu Bilig’dir. Sultanlara yol gösteren, avam halka baht ve saadet bahşeden bir hikmetler hazinesidir bu kitap. Atam beni Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacip’in mezarına ilk defa getirdiğinde 7 yaşında bir çocuk idim. “Oğlum bu ulu kabirde yatan zâta, kim ki Allah’a sığınarak dua ederse duası kabul olur” dedi. Sonrasında defalarca gittim, yüz sürdüm ve şair olma dileğimi belirttim.
Mezarda yatan zatın, ulu bir âlim, mütefekkir, şair, devlet erbabı olduğunu bildiğimden ona saygım her defasında büyüdü. Vatanımın güzel geleceği gözlerimin önüne geldiğinde onu daha da göresim geliyordu.

Ne çare ki şairlik yıllarımın parladığı gençliğimi Çin zindanları yuttu. Yurdumun gerçeklerini yazdığım şiirler yüzünden on sekiz yaşında atıldığım zindandan kırk sekiz yaşında çıktım. Uçsuz bucaksız çöllerde prangalarla gezdirildim. Kömür ocaklarında, ormanlarda çalıştırıldım. Ayağımı sıkan pranga yüzünden bacağım kopma noktasına geldi.

26 Şubat 1999’da Yusuf Has Hacip’in mezarında dua ederek onun hayat hikâyesini gözlerde canlandırmaya gayret ettiğim elinizdeki bu romana başladım. Altmış üç yaşına girdiğim 7 Haziran 2002 senesinde romanı  tamamladım. “Büyük iş yaptın” dedi dostlar. “Hayır, ben büyük iş yapmadım, fakat borcumu eda ettim, hepsi bu kadar” dedim.

Bu romanı, Âlim Yusuf Has Hacip şerefine bağışladım. İstedim ki onun ardından gelenler daha iyisini yazsın, bu millete faydalı birer insan olsunlar.
Çaba bizden, başarı Allah’tan…

Bu kitabi satın almık için aşağıdaki linki tıklayın

kitapyurdu.com/kitap/yusuf-has-hacib-bir-uygur-romani/567481.html&filter_name=UYGUR

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’daki zulmü anlatıyor

Doğu Türkistan & İpek Yolu’nun Mahzun Ülkesi kitabı,

Türkçenin Tarihi Gelişimi ve Türk Dili

Uygur ve Karahanlı Türkçeleri birbirinin devamı olmakla beraber yan yana iki ayrı medeniyeti temsil ederek ...

Kaşgarlı Mahmut (Tarihi Roman) – Ferhat Ciylan

Türkçe’nin İlk Âliminin Gerçek Yaşam Öyküsü:

Doğu Türkistanda Beş Türk

Çin’den dezenformasyon atağı

İşgalci kızıl Çin baskıyle yönettiği Doğu Türkistan’a basın sokmuyordu,