Anasayfa » Doğu Asya » Çin Savunma Bakanı Li Shangfu ev hapsinde mi?

Çin Savunma Bakanı Li Shangfu ev hapsinde mi?

ABD hükümeti Shangfu’nun soruşturma altına alındığına inanıyor

T24 Dış Haberler

ABD’nin Japonya Büyükelçisi Rahm Emanuel, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Çin Savunma Bakanı Li Shangfu‘nun ev hapsine alınıp alınmadığını sorguladı. Shangfu, devlet konsey üyesinin iki haftadan fazla bir süredir kamuoyundan uzak kaldığını hatırlattı.

Rahm Emanuel, eski adı Twitter olan X’te yaptığı bir paylaşımda şunları yazdı:

“Savunma Bakanı Li Shangfu Savunma Bakanı Li Shangfu’dan 3 haftadır haber alınamıyor. Vietnam’a yaptığı geziye katılmadı. Şimdi de ev hapsine alındığı için Singapur Deniz Kuvvetleri Komutanı ile planlanan görüşmesine gelmedi???” 

Reuters’ın bildirdiğine göre, 65 yaşındaki Shangfu, geçen hafta Vietnam savunma liderleriyle yaptığı bir toplantıdan aniden çekildi. Shangfu en son 29 Ağustos’ta Pekin’de Afrika ülkeleriyle düzenlenen BRICS forumunda açılış konuşması yaparken görülmüştü.

Financial Times’ın üç ABD’li yetkiliye ve istihbarat konusunda bilgilendirilen iki kişiye dayandırdığı haberine göre, ABD hükümeti Shangfu’nun soruşturma altına alındığına inanıyor. Haberde soruşturmanın niteliği belirtilmedi.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang da uzun bir süre kamuoyunun gözünden uzak kaldıktan sonra Temmuz ayında nedeni açıklanmadan görevden alınmıştı. Son aylarda Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) elit Roket Gücü’nün liderliğinde sarsılmalar yaşanıyor. Shangfu gibi Qin de Çin’in sıradan bir bakandan daha yüksek rütbeli bir kabine pozisyonu olan beş devlet konsey üyesinden biriydi.

Singapur toplantısına katılmadı

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın özel kalem müdürü olarak görev yapan Rahm Emanuel’in son paylaşımında bahsettiği Singapur toplantısı, Singapur Donanması’ndan Tuğamiral Sean Wat‘ın 4-9 Eylül tarihleri arasında Çin’e yaptığı ziyaretin bir parçasıydı. 

Singapur Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Wat, Çin Deniz Kuvvetleri Komutanı Dong Jun ve diğer Deniz Kuvvetleri liderleriyle bir araya geldi. Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak Wat’ın Shangfu ile de görüşmesinin beklendiğini söyledi.

Planlar hakkında doğrudan bilgi sahibi olan kaynaklardan biri, Wat’ın 5 Eylül’de Pekin’de Shangfu ile görüşmesinin planlandığını ancak “bunun gerçekleşmediğini” söyledi.

“Yolsuzlukları bildirin” çağrısında bulunmuştu

Shangfu, Mart ayında mevcut görevine atanmadan önce ordunun satın alma biriminin başında bulunuyordu. Temmuz ayında yayımladığı bir bildiride birim ihale sürecini “temizlemek” istediğini söyledi ve halkı 2017’ye kadar uzanan usulsüzlükleri bildirmeye davet etti.

Shingfu’nun kamuoyu önüne çıkmaması, Rusya’nın en büyük silah ihracatçısı Rosoboronexport’tan silah satın aldığı için 2018 yılında kendisine uygulanan yaptırımları kaldırmayı reddeden ABD tarafından özellikle yakından izleniyor. Öte yandan Çinli yetkililer iki tarafın orduları arasında daha iyi görüşmeler yapılabilmesi için bu yaptırımların kaldırılmasını istediklerini defalarca dile getirdi. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Haziran ayında Singapur’da düzenlenen bir savunma konferansı sırasında Shingfu ile görüşme girişiminde bulunmuş ancak görüşme, el sıkışmanın ötesine geçememişti.

Hakkında admin

x

Check Also

Çin, Filipinler kara sularını ihlal etti

AA – Büşra Selvi Öğütcen Filipinler, Çin ordusuna ait bir geminin Sulu Denizi’nde Filipinler’in kara sularını ...

Ukrayna’dan ‘ders alan’ Tayvan, olası Çin işgali için ek askeri hazırlıklar yapıyor

Ukrayna’da yaşananları yakından takip eden Tayvan’da Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ordunun yedek asker gücünü teftiş ...

Putin’in savaşı Çin’in Demir İpek Yolu hayallerini yıktı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi, özellikle pandemi döneminde Çin’in Avrupa ile ticaretinin can damarı haline gelen ...

Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığı 50 yıldır çözülemiyor

Çin ile Hindistan sınırında yarım asırdan uzun süredir devam eden sınır anlaşmazlığı çözülmeyi bekliyor. Taraflar ...

Kazakistan, Çin’den transiti genişletmek için ulaşıma 20 milyar dolarlık yatırım yapacak

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Çin’den transit akışını genişletmek için sınırdaki kara limanlarına 2025 yılına ...

ABD ile Çin arasında gerilimi artıracak askeri satış

Biden yönetimi, Patriot füze savunma sistemini desteklemek için mühendislik hizmetleri de dahil olmak üzere askeri ...

Çin’de ‘tarihi karar’ kabul edildi

diktatör Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Pekin’de düzenlediği 4 günlük üst düzey toplantıda, partinin 100 yıllık ...

Biden ile Yoşihide Hint-Pasifik ittifakını görüştü

ABD Başkanı Biden, Japonya Başbakanı Yoşihide ile iki ülke ilişkileri ve Hint-Pasifik bölgesinde iş birliğini ...

ABD’den Çin karşıtı Güneydoğu Asya ülkelerine destek sözü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Vietnam’ı ziyaret ederek bölgeye destek sözü verdi. Austin, ABD’nin bölgenin kıyı ...