Anasayfa » Haberler » Çin ve Almanya arasında ‘diktatör’ gerilimi

Çin ve Almanya arasında ‘diktatör’ gerilimi

Alman Dışişleri Bakanı Baerbock’un Çin Devlet Başkanı Şi’yi “diktatör” olarak nitelendirmesi Pekin’in tepkisine yol açtı. Baerbock’un sözlerini kınayan Çin, Almanya büyükelçisini bakanlığa çağırdı.

Pekin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’i “diktatör” olarak nitelendiren Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’a sert tepki gösterdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Baerbock’un katıldığı bir televizyon programında Çin Devlet Başkanı Şi hakkında sarf ettiği sözleri kınadıklarını duyurdu. Baerbock’un Şi’yi “diktatör” olarak nitelendirmesini “son derece saçma” sözleriyle değerlendiren ve bundan duyulan “derin memnuniyetsizliği” ifade eden sözcü, bunun aynı zamanda “Çin’in siyasi onurunun ağır bir ihlali” ve “çok açık bir siyasi provokasyon” olduğunu kaydetti.

ALMAN BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞIRILDI

Diplomatik kaynaklarının verdiği bilgilere göre Çin, bu açıklama öncesinde diplomatik girişim yoluyla da Berlin’e tepkisini iletti.

DW Türkçe’nin aktardığına göre Çin Dışişleri Bakanlığı’nın pazar günü Almanya’nın Pekin Büyükelçisi Patricia Flor’u bakanlığa çağırarak, Baerbock’un “diktatör” benzetmesini kınadığı belirtildi.

BAERBOCK ‘NOT ETTİM’ DEMEKLE YETİNDİ

Yeşiller Partili Bakan Baerbock’un Çin’den gelen açıklamalara yanıtı kısa oldu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı nedeniyle New York’ta bulunan Baerbock, Pekin’in tepkisi için “Not ettim” demekle yetindi.

Alman Bakan Baerbock, 14 Eylül’de Amerikan televizyonu Fox News’e verdiği bir söyleşide, Rusya’nın Ukrayna savaşı ve Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkındaki görüşlerini aktarmış, “Şayet Putin bu savaşı kazanacak olursa bu Şi gibi, Çin Devlet Başkanı gibi, dünyadaki diğer diktatörlere nasıl bir sinyal verir?” demişti.

Baerbock bu sözlerinin hemen ardından, “Bu nedenle Ukrayna bu savaşı kazanmak zorunda. Özgürlük ve demokrasi kazanmalı” sözlerini kaydetmişti. (HABER MERKEZİ)

Hakkında admin

x

Check Also

Bağımsızlık yanlısı Lai kazandı Biden açıklama yaptı: ‘Desteklemiyorum’

Tayvan’da bugün gerçekleştirilen seçime ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini belirtti.

Uygur genç, Doğu Türkistan’da 11 yıl önce katıldığı İslami çalışmalar nedeniyle hapse atıldı

RFA Uygur, bir zamanlar Doğu Türkistan’ın İli Kazak Özerk Bölgesi’ndeki bir medresede İslami ilimler yürüttüğü ...

Çin Zulmü Altındaki Doğu Türkistan Masaya Yatırıldı

Merzifon Ülkü Ocakları, yıllardır Çin hükumetinin çeşitli zulümleri altında yaşam savaşı veren “Doğu Türkistan” konusunu ...

Doğu Türkistan’da aile dramı: En son 4 yaşındayken gördüğü oğlunun öldüğünü, 5 yıl sonra öğrenebildi

Oğlu Seyfullah henüz 4 yaşındayken Doğu Türkistan’dan çıkmak zorunda kaldı. Çocuk 2017’de hayatını kaybetti… Babası ...

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma hutbelerinde Filestin ve Doğu Türkistan için dua edilmesini istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı

Giresun’da Doğu Türkistan Konferansı Gerçekleşti

Giresun Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Topluluğu ile Türk Dünyası Araştırma Topluluğunun iş birliğiyle, 4 Ocak 2024 ...

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan programına konuşmacı olarak Abdulkayyum EMİN katılıyor.

Doğu Türkistan Heyeti TİKA’yı ziyaret etti

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (@UDTSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan (@HOghuzkhan) ve beraberindeki ...

Prof. Dr. Remzi Kılıç Oğrencilerimize Doğu Türkistan’ı Anlattı

Kayserinin Melik Gazideki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Doğu Türkistan ilgili Seminer düzenlendi.