Anasayfa » Doğu Asya » Pasifik’te tansiyon yükseldi: Çin’e ait hava araçları tespit edildi

Pasifik’te tansiyon yükseldi: Çin’e ait hava araçları tespit edildi

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Tayvan Adası çevresinde Çin’e ait 103 askeri hava aracının uçtuğunu bildirdi.

Bakanlığın, sosyal paylaşım sitesi X’teki hesabından yapılan açıklamada, 103 hava aracından 40’ının, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği, Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)” ilan ettiği sahada uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, akşamdan bu sabah saatlerine kadar 10 “SU-30”, 12 “J-10”, 4 “J-11”, 10 “J-16” tipi savaş uçağının Tayvan Boğazı’ndaki itibari “orta çizgiyi” geçtiği, 2 “Y-20” tipi yakıt ikmal uçağı ile 2 “BZK-005” tipi silahsız dronun ADIZ’ın güneybatısında uçtuğu kaydedildi.

Bu, “şimdiye dek 24 saatte tespit edilen en fazla sayıdaki uçuş” olarak kayıtlara geçti. Çin’in, Tayvan lideri Tsai Ing-wen’in nisanda ABD’deki ziyaretlerinin ardından 8-10 Nisan’da Ada çevresinde başlattığı tatbikatın son gününde tespit edilen 91 uçuş, o güne kadar görülen en yoğun hareketlilik olmuştu.

Çin’e ait 9 savaş gemisinin de Ada çevresinde görüldüğü belirtilen açıklamada, uçakların ve gemilerin, “telsizle uyarıldığı, savaş uçakları, devriye gemileri ve füze sistemleriyle takip edildiği” aktarıldı.

Açıklamada, süregelen askeri tacizlerinin Tayvan Boğazı’ndaki gerilimi artırmaktan ve bölgede güvensizlik yaratmaktan başka işe yaramayacağı belirtilerek Pekin’e “tek taraflı yıkıcı eylemlerine son verme” çağrısı yapıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlenen günlük basın toplantısında, uçuşlara ilişkin sorulan soruya verdiği yanıtta, bunun diplomasiyi ilgilendiren bir mesele olmadığını belirterek yanıt vermekten kaçındı.

Sözcü Mao, “Tayvan Boğazı, Çin’in topraklarının parçasıdır, ‘orta çizgi’ diye bir şey yoktur” ifadesini kullandı.

Çin ordusu, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’de Tayvan’ı ziyaretinin ardından Ada çevresindeki askeri devriye faaliyetlerini ve ADIZ ile “orta çizgiyi” geçtiği uçuşları düzenli hale getirmişti.

Çin ana karası ile Tayvan arasında ayrılık, Çin’de İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Komünistler ve Milliyetçiler arasındaki yaşanan iç savaştan bu yana devam ediyor. Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 1949’dan bu yana fiili bağımsızlığa sahip bulunuyor.

Tayvan Adası’nı topraklarının parçası, Tayvan Boğazı’nı da kara suları olarak gören Pekin, “tek Çin” ilkesini vurgulayarak Tayvan’ın dünya ülkeleriyle müstakil diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor.

Bölgede yabancı ülkelerin askeri varlığına da karşı çıkan Çin, Ada’nın ana kara ile yeniden birleşmesi için gerekirse güç kullanımını dışlamayacağını vurguluyor.

Hakkında admin

x

Check Also

Çin, Filipinler kara sularını ihlal etti

AA – Büşra Selvi Öğütcen Filipinler, Çin ordusuna ait bir geminin Sulu Denizi’nde Filipinler’in kara sularını ...

Ukrayna’dan ‘ders alan’ Tayvan, olası Çin işgali için ek askeri hazırlıklar yapıyor

Ukrayna’da yaşananları yakından takip eden Tayvan’da Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ordunun yedek asker gücünü teftiş ...

Putin’in savaşı Çin’in Demir İpek Yolu hayallerini yıktı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi, özellikle pandemi döneminde Çin’in Avrupa ile ticaretinin can damarı haline gelen ...

Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığı 50 yıldır çözülemiyor

Çin ile Hindistan sınırında yarım asırdan uzun süredir devam eden sınır anlaşmazlığı çözülmeyi bekliyor. Taraflar ...

Kazakistan, Çin’den transiti genişletmek için ulaşıma 20 milyar dolarlık yatırım yapacak

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Çin’den transit akışını genişletmek için sınırdaki kara limanlarına 2025 yılına ...

ABD ile Çin arasında gerilimi artıracak askeri satış

Biden yönetimi, Patriot füze savunma sistemini desteklemek için mühendislik hizmetleri de dahil olmak üzere askeri ...

Çin’de ‘tarihi karar’ kabul edildi

diktatör Çin Komünist Partisinin (ÇKP) Pekin’de düzenlediği 4 günlük üst düzey toplantıda, partinin 100 yıllık ...

Biden ile Yoşihide Hint-Pasifik ittifakını görüştü

ABD Başkanı Biden, Japonya Başbakanı Yoşihide ile iki ülke ilişkileri ve Hint-Pasifik bölgesinde iş birliğini ...

ABD’den Çin karşıtı Güneydoğu Asya ülkelerine destek sözü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Vietnam’ı ziyaret ederek bölgeye destek sözü verdi. Austin, ABD’nin bölgenin kıyı ...