Anasayfa » Makale ve Analizler » Uygurlara yönelik kültürel soykırımda yeni genelge: Camiler artık Çin mimarisiyle yapılacak

Uygurlara yönelik kültürel soykırımda yeni genelge: Camiler artık Çin mimarisiyle yapılacak

Sık sık insan hakları ihlalleri ile gündeme gelen Çin, Uygurlara yönelik kültürel soykırımda yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Düzenleme bölgede, eğitimden mimariye “Çin geleneklerine” uygun hareket edilmesini öngörüyor.

adını Sincan Uygur Özerk Bölgesi diye değiştirilen Doğu Türkistan’a yönelik insan hakları ihlalleriyle gündemde olan Çin, bölgedeki Müslümanlara yönelik yeni kuralları hayata geçirmeye hazırlanıyor.

DW Türkçe‘nin Çin gazetesi Global Times’a dayandırdığı habere göre, Sincan Daimi Halk Komitesi tarafından “Kuruluşların ve şahısların dini terörizm ve aşırılıkları yaymasını engelleyecek” yeni bir düzenleme kabul edildi. Buna göre, “Ulusal birliğin baltalanması, kamu düzeninin bozulması ve din adına yönetim, adalet, eğitim ve diğer devlet sistemlerinin engellenmesinin” önüne geçilecek.

Pekin, Sincan’ın “Dini bir araç olarak kullanan, şiddetli bir terörizm yaşadığını” savunurken, Global Times, ismi verilmeyen “uzmanların” yeni yönetmelikte, Çin anayasasında garanti altına alınan dini özgürlüklerinin dikkate alındığı yönündeki görüşlerine yer verdi.

Haberde, dini eğitim veren okulların da artık eğitimde, “Çin geleneklerini izleyecekleri” belirtildi. Mimari de yeni yönetmeliğin müdahale edeceği alanlar arasında. Yeni yapılan, restore edilen ya da genişletilen dini mekanlar, mimari, heykel, resim ve dekorasyonda Çin geleneklerini yansıtmak zorunda olacak.

Uygurlar, 10 milyonluk nüfuslarıyla 23 milyon Müslümanın yaşadığı Çin’de, Huilerin ardından en büyük ikinci Müslüman azınlık.

Devlet Başkanı Şi Cinping’in 2016 yılında dinlerin “Çinlileştirilmesi” talimatını vermesinden bu yana özellikle Hristiyan ve Müslüman gruplar yoğun bir gözetim altında. Avustralya Stratejik Politika Enstitüsü’ne göre, Sincan’da yıkılan ya da zarar verilen cami sayısı 16 bini buluyor. Bu rakamın, ülkedeki tüm İslami ibadet yerlerinin yüzde 65’ine tekabül ettiği belirtiliyor.

SIK SIK İNSAN HAKLARI İHLALLERİ GÜNDEMDE

Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi, kısa süre önce Çin’den, Sincan’daki Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri iddialarının ivedilikle soruşturmasını talep etmişti. Bölgede işkence, taciz, cinsel şiddet, zorla çalıştırma, kaybetme ve gözaltında cinayet gibi insan hakları ihlalleri sıklıkla gündeme geliyor.

Çin, Uygurların yanı sıra Tibet’te de dini uygulamalara yönelik uzun süredir baskı uyguluyor. Pekin, Tibet’i ilhak ettiği 1950’lerden bu yana burada bir “Çinlileştirme” politikası izliyor. Özellikle 2022’den bu yana Çinli otoriteler Tibetli rahiplere Dalai Lama’yı yüce ruhani liderleri olarak tanımamaları için giderek artan bir baskı uyguluyor.
Haer ilk olarak 6 Ocak 2024 tarihinde karar gazetesinde yayınlanmıştır.

Hakkında admin

x

Check Also

Çipte Çin’e karşı Avrupa ABD ve Japonya birleşti

Kemalettin BULAMACI kemalettin.bulamaci@dunya.com Japonya, Güney Kore ve özellikle de Çin’den gelen ataklarla ABD’nin yarıiletken ve ...

Doğu Türkistan’daki Hak İhlalleri ve BM’nin Uygur Raporunun Değerlendirilmesi

Doğu Türkistan’daki Hak İhlalleri ve BM’nin Uygur Raporunun Değerlendirilmesi

Çin Komünist Partisi Kongresiyle Yükselen Totalitarizm ve Şi’nin Maolaşması?

Çin Komünist Partisi Kongresiyle Yükselen Totalitarizm ve Şi’nin Maolaşması?

Türkistan’ı Türkislam yapan büyük komutan

Baykent şehrinde bilhassa mihrabı ile ünlü muazzam bir sanat eseri olan Cuma Camii

DİKKAT TEKNOLOJİ ÇARPABİLİR!

Ahmet Yenilmez Çin, dijital teknolojinin tüm olanaklarını insanları üzerinde uygulamakta. Yüz yıldır, önce kitaplarla daha ...

Hatıralarım
Doğu Türkistan’ın Gerçek Hikayesi

Dr. Mehmet Yakup Buğra SİYER YAYINLARI 1930 yılında Doğu Türkistan’ın kadîm şehri Hoten’de, bölgenin önde ...

Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist Çin’in Bilinmeyen Yüzü

azar:Halis Özdemir Yayınevi:Aktaş Yayıncılık İlk Baskı Yılı: 2022 Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist ...

Çin’in Enerji Sektöründe Doğu Türkistan’ın Önemi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi (SUÖB) olarak adlandırılan Doğu Türkistan bölgesi, tarihi İpek yolunun önemli güzergâhlarından ...

Uzak Doğu’nun yakın savaşı: 5 soruda Çin – Tayvan gerilimi

Ali Burak Biber Son birkaç ayda Çin’in Tayvan’daki askeri faaliyetlerindeki rekor artış küresel endişeye neden ...