Anasayfa » Haberler » Uygur genç, Doğu Türkistan’da 11 yıl önce katıldığı İslami çalışmalar nedeniyle hapse atıldı

Uygur genç, Doğu Türkistan’da 11 yıl önce katıldığı İslami çalışmalar nedeniyle hapse atıldı

RFA Uygur, bir zamanlar Doğu Türkistan’ın İli Kazak Özerk Bölgesi’ndeki bir medresede İslami ilimler yürüttüğü için tutuklanan bir Uygur vinç operatörünün, Mayıs ayında aniden tekrar gözaltına alınmasının ardından şimdi hapiste olduğunu öğrendi.

Türkiye’de yaşayan ve bir alüminyum fabrikasında mühendis olarak çalışan kuzeni Nureli Nuraxun’a göre, 24 yaşındaki Ebuzer Abbas, Gulca’nın Kepekyuzi Ara Mehelle ilçesindeki evinde tutuklandı.

O günden bu yana geçen aylarda yetkililer onun nerede olduğu veya tutuklanma nedeni hakkında hiçbir bilgi vermedi. Abbas, geçen ay RFA’ya yaptığı bir telefon görüşmesinde kendi babasının hapse atılmasıyla ilgili bilgiler aktardığını söyledi.

O dönemde “Onun hakkında hiçbir haber yok” dedi. “Hiçbir hassas faaliyete karışmamıştı ve bu nedenle 2017’deki toplu gözaltılar sırasında tutuklanmadı.”

Nisan 2017’den itibaren Doğu Türkistan’daki Çinli yetkililer, dini aşırıcılığı ve terörizmi önlemek için mesleki eğitim sağlama bahanesiyle Uygurları geniş bir toplama kampları ağında gözaltına almaya başladı.

Abbas, kuzeninin aile üyelerinin, gözaltına alınmasından sonraki haftalarda onun nerede olduğunu öğrenmek için yerel polis karakolunu ziyaret ettiğini, ancak kendisine “hiçbir bilgi bulunmadığının” söylendiğini söyledi.

“Tutuklanmasının net bir nedeni yok” dedi

RFA, Abbas’ın durumuna ilişkin soruşturma kapsamında geçtiğimiz aylarda bölgede gözaltına alınan kişilerin listesini öğrenmek üzere Kepekyuzi Ara Mehelle İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden bir memurla temasa geçti.

Medyayla konuşma yetkisi olmadığı için bu rapor için adını vermeyi reddeden polis memuru, “Esmitulla ve Ebuzer’in de aralarında bulunduğu kişileri tutukladık” dedi. “Ara Mehelle köyünden Ömerjan adında biri vardı, Abdughapar da bir başkası; Nisan civarında tutuklandılar… Ebuzer ise Mayıs ayında.”

Memur, “farklı bir yere götürüldükleri” için tutukluların nerede olduklarından emin olmadığını söyledi.

Ancak Kepekyuzi’den ismini vermeyi reddeden bir yetkili, RFA’ya, Abbas’ın “yasa dışı dini faaliyetlere” karışması nedeniyle “ülkeyi bölmeye teşebbüs ettiğinden” şüphelenildiğini söyledi.

Yetkili, bir telefon görüşmesinde, bu dini faaliyetlerin “yasa dışı” olarak sınıflandırılmasının, 11 yıl önce, 13 yaşındayken bir medreseye veya İslami ilimler okuluna bir cemaat camisinde devam etmesinden kaynaklandığını söyledi.

Kepekyuzi’deki yetkiliye göre Abbas’ın “yasa dışı faaliyetleri” 2017’de ortaya çıktı ancak henüz reşit olmadığı için o dönemde tutuklanmadı.

Yetkili, Abbas’ın geçen yıl bölgedeki diğer gençlerle birlikte “şebeke dışı şüphelileri” hedef alan bir polis operasyonu sırasında tutuklandığını söyledi.

Kepekyuzi Ara Mehelle İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden bir başka memur da RFA’ya Abbas’ın İli ilçesindeki Jelilyuzi Hapishanesine nakledilmeden önce orada alıkonulduğunu doğruladı.

“Evinden alındı” dedi. “Polisin onu gözaltına almasının üzerinden yaklaşık yedi ay geçti.”

Memur ayrıca Abbas’ın ülkeyi bölmeye teşebbüs şüphesiyle gözaltına alındığını ve ailesinin tutuklanma konusunda bilgilendirildiğini iddia etti.

Tutuklanmasından yaklaşık bir ay sonra ailesine yazılı ifade verdik” dedi. “Belge şu anda yanımda değil ama yasa dışı dini faaliyetlere karıştığı için tutuklandı… Olay 11 yıl önce yaşandı.”

RFA Uygur tarafından yapılan soruşturmada, aralarında Zülyar Yasin isimli gencin de bulunduğu 10’dan fazla gencin, daha önce Türkiye’de eğitim gördükleri gerekçesiyle Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de tutuklandığı ortaya çıktı. Gençler, 2017 yılındaki toplu tutuklamalarda o dönemde 18 yaşın altında oldukları için hedef alınmamıştı.

Bununla birlikte, Kaşgar vilayetinin Toqquzaq kentindeki bir toplama kampındaki bir polis memuru, kısa süre önce tesisin 14 ila 80 yaşları arasındaki bireyleri barındırdığını açıkladı ve 2017’den itibaren Doğu Türkistan’daki yetkililerin kendi takdirlerine göre kimi tutuklayacaklarına karar verdiklerini veya gözaltı kotalarını karşılamak için yaş sınırlarını göz ardı ettiklerini öne sürdü.

Kaynak: Haber NİDA

Uygur genç, Doğu Türkistan’da 11 yıl önce katıldığı İslami çalışmalar nedeniyle hapse atıldı – Haber Nida

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan Heyeti TİKA’yı ziyaret etti

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (@UDTSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan (@HOghuzkhan) ve beraberindeki ...

Prof. Dr. Remzi Kılıç Oğrencilerimize Doğu Türkistan’ı Anlattı

Kayserinin Melik Gazideki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Doğu Türkistan ilgili Seminer düzenlendi.

konferansta Doğu Türkistan Devasının desteklenmesi gerektiği konusunda çağrı yapıldı

15. Dünya Doğu Türkistan Kardeşlik buluşması Konferansı ve 6. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası toplantısı, ...

Mustafa Destici: Doğu Türkistan özgür olmadan geri adım

Uygur Türkleri’nin sorunlarıyla ilgili konuşan Mustafa Destici, “Doğu Türkistan’da yaşayanların kimliklerinin, dillerinin, inançlarının yok edilmeye ...

Çin’de Savunma Bakanı’nın ortadan kaybolması yönetimde krizin habercisi

Çin’de Savunma Bakanı Li Şangfu’nun 3 haftayı aşkın süredir kamunun önüne çıkmaması ve görevden alındığına ...

4. Türkiye – Çin İletişim Forumu Kuşak ve Yol Girişimi’nin ilk 10 yılını değerlendirmek için toplanıyor

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yayımlanan China Today Dergisi tarafından düzenlenen 4. Türkiye – Çin İletişim Forumu, ...

BM’de ABD ve Çin arasında üst düzey temas

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Zheng ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında bir araya geldi

Çin ve Almanya arasında ‘diktatör’ gerilimi

Alman Dışişleri Bakanı Baerbock’un Çin Devlet Başkanı Şi’yi “diktatör” olarak nitelendirmesi Pekin’in tepkisine yol açtı. ...

Türkiye’nin 3. nükleer santral planı: ‘Anlaşma kesinleşirse Çin’in yurt dışındaki en büyük yatırımı olacak’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin üçüncü nükleer santrali için Çin ile yürütülen ...