Anasayfa » Haberler » Doğu Türkistan’da Kur’an, seccade ve her türlü dini kitaplara el konuldu

Doğu Türkistan’da Kur’an, seccade ve her türlü dini kitaplara el konuldu

Doğu Türkistan’ın Korla şehrinde, Çin’in güvenlik güçleri tarafından, Kur’an, seccade ve her türlü dini kitap veya eşyaya el konulduğu öğrenildi.

Doğu Türkistan’ın Korla şehrinde, Çin’in güvenlik güçleri tarafından, Kur’an, seccade ve her türlü dini kitap veya eşyaya el konulduğu öğrenildi. Korla şehir sakinlerinin sosyal medyada yaptıkları paylaşımlardan öğrenilen bilgilere göre 25 Eylül’de gerçekleştirilen “kendi kendini itiraf toplantılarında” Kur’an ve namazda kullanılan eşyaların toplanması talimatı verildiği öğrenildi.

Özgür Asya Radyosu’nun (RFA) aktardığı bilgilere göre Korla şehrinin Saybağ ilçesinde “itiraf” toplantılarının 2016 sonundan itibaren sıklıkla yapıldığı öğrenildi. Ocak 2017’den beri sadece Saybağ ilçesinde yaklaşık 6,000 seccadeye el konulduğu belirtildi.

Çinli yetkililerin iddiasına göre Kur’an, seccade ve diğer dini öğeler sadece incelenmek üzere toplatılıyor. Yetkililer dini komite tarafından incelenecek öğeler eğer radikal unsurlar barındırmıyorsa sahiplerine geri verilecek iddasında bulundu. Ancak bu incelemede neyin radikal olup olmadığı nasıl belirlenecek sorusu yanıt bulamadı.

Bu uygulamalar Dünya Uygur Kongresi’ne göre geçtiğimiz Eylül ayından beri Kaşgar ve Hoten şehirlerinde de gözlemlendi. Ayrıca bölgede, bu uygulamaya riayet etmeyenlerin sert cezalara çarptırılacağı mahalle komiteleri ve camiler tarafından sürekli belirtiliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında ise Çin hükümeti Doğu Türkistan’da 2012 öncesinde basılmış tüm Kur’anların toplatılması emrini vermişti. Çin’in dini özgürlüklere uyguladığı baskının insanları radikalleşmeye ittiği belirtiliyor.

Hakkında admin

x

Check Also

Bağımsızlık yanlısı Lai kazandı Biden açıklama yaptı: ‘Desteklemiyorum’

Tayvan’da bugün gerçekleştirilen seçime ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Tayvan’ın bağımsızlığını desteklemediğini belirtti.

Uygur genç, Doğu Türkistan’da 11 yıl önce katıldığı İslami çalışmalar nedeniyle hapse atıldı

RFA Uygur, bir zamanlar Doğu Türkistan’ın İli Kazak Özerk Bölgesi’ndeki bir medresede İslami ilimler yürüttüğü ...

Çin Zulmü Altındaki Doğu Türkistan Masaya Yatırıldı

Merzifon Ülkü Ocakları, yıllardır Çin hükumetinin çeşitli zulümleri altında yaşam savaşı veren “Doğu Türkistan” konusunu ...

Doğu Türkistan’da aile dramı: En son 4 yaşındayken gördüğü oğlunun öldüğünü, 5 yıl sonra öğrenebildi

Oğlu Seyfullah henüz 4 yaşındayken Doğu Türkistan’dan çıkmak zorunda kaldı. Çocuk 2017’de hayatını kaybetti… Babası ...

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma hutbelerinde Filestin ve Doğu Türkistan için dua edilmesini istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı

Giresun’da Doğu Türkistan Konferansı Gerçekleşti

Giresun Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Topluluğu ile Türk Dünyası Araştırma Topluluğunun iş birliğiyle, 4 Ocak 2024 ...

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan programına konuşmacı olarak Abdulkayyum EMİN katılıyor.

Doğu Türkistan Heyeti TİKA’yı ziyaret etti

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (@UDTSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan (@HOghuzkhan) ve beraberindeki ...

Prof. Dr. Remzi Kılıç Oğrencilerimize Doğu Türkistan’ı Anlattı

Kayserinin Melik Gazideki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Doğu Türkistan ilgili Seminer düzenlendi.