Anasayfa » Dünya » Sınır Tanımayan Gazeteciler: Çin ‘Gazeteci Hapishanesi’

Sınır Tanımayan Gazeteciler: Çin ‘Gazeteci Hapishanesi’

Sınır Tanımayan Gazeteciler: Çin ‘Gazeteci Hapishanesi’

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), her yıl olduğu gibi bu yıl sonunda da dünyada gazetecilik mesleğinin içinde bulunduğu zorlukları gözler önüne seren 2017 Raporu’nu yayınladı. RSF’e göre, bu yıl 65 gazeteci öldürüldü, 326 gazeteci hapiste, 54 gazeteci rehin alındı, 2 gazeteci ise kayıp.  Çin bölümünde, 54 tutuklu gazeteci ile Çin “bir gazeteci hapishanesi” olduğu vurgulandı.

Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, 2017 yılında 50 profesyonel gazeteci, 7 yurttaş gazeteci ve 8 gazeteci yardımcısı (çevirmen, rehber) olmak üzere 10’u kadın toplam 65 gazetecinin yaşamını yitirdiğini rapor etti. Bunlardan 39’unun suikast ve bilinçli saldırılarla, 26’sının ise görevini yerine getirirken hayatını kaybettiği belirtildi.

Son 15 yılda bin 35 gazetecinin öldüğü kaydedilen raporda, en çok gazeteci ölümü 88 gazeteci ile 2007 yılında yaşandı. Suriye’deki çatışmaların yavaşlamasıyla, 2012’de 87, 2015’te 81 olan profesyonel gazeteci ölümleri, 2017’de 50’ye geriledi. RSF, 2014 yılının “son 14 yılda en az gazeteci öldürülen yıl” olduğunu tespit etti.

Örgüt bu gerilemenin, örgütlerin de yürüttüğü kampanyalar sayesinde gazetecilerin korunması konusunda bilincin artmasından, savaş meydanlarında çalışan gazetecilerin daha iyi eğitim almasından ve serbest (freelance) gazetecilerin de ücretli gazetecilerle aynı statüde görülerek, aynı şartlarda çalışabilmesinden kaynaklandığını vurguladı. RSF, gazetecilerin giderek daha az sayıda çatışma alanlarına gitmesi nedeniyle de düşüş yaşandığına dikkat çekti.

Dünyada gazetecilerin en çok öldüğü ülkelerin başında 12 gazeteci ile Suriye geliyor. Suriye’yi 11 gazeteci ile Meksika, 9 gazeteci ile Afganistan, 8 gazeteci ile Irak ve 4 gazeteci ile Filipinler izliyor.

Tutuklu gazeteciler: Çin şampiyon

RSF’in 2017 raporuna göre bu yıl 326 gazeteci tutuklandı. Bunların 202’si profesyonel gazeteci, 107’si yurttaş gazeteci, 17’si ise gazeteci asistanı. Tutuklu gazetecilerin 310’u erkek, 16’sı kadın. Geçiğimiz yıl 348 gazetecinin demir paraklıklar arkasına konduğuna dikkat çeken örgüt, bu azalmada, özellikle Çin’de sosyal medyada görev yapan yurttaş gazetecilerin bu yıl daha az tutuklanmasından kaynaklandığı belirtildi.

Rapora göre, halen Çin’de 52, Türkiye’de 43, Suriye’de 24, İran’da 23 ve Vietnam’da 19 gazeteci hapishanede. Dünyadaki tutuklu gazeteciler sayısının yarısının bu 4 ülkede bulunduğuna dikkat çeken RSF, Çin bu yıl da gazeteciler için dünyanın en büyük cezaevi olduğunu dile getirdi.

54 gazeteci rehin

Rapora göre, 2’si kadın 54 gazeteci ise terör örgütlerinin elinde rehin olarak tutuluyor. En çok rehin gazeteci ise Orta Doğu’da: Suriye 29 gazeteci ile birinci sırada yer alıyor. Suriye’yi, 12 gazeteciyle Yemen, 11 gazeteciyle Irak, 2 rehin gazeteciyle de Ukrayna takip ediyor.

En çok gazeteci rehin alan örgüt IŞİD. Halen 22 gazeteci IŞİD’in elinde tutsak bulunuyor. Husi’lerin elinde 11, diğer örgütlerin elinde (El Kaide, El Nusra..) 5, bilinmeyen ellerde ise 16 gazeteci rehin tutuluyor.

Çinde, İlham Tohti, Mehmet Abdullah, Gülmire İmin gibi Doğu Türkistanlı Uygur Türkü Gazeteciler tutuklu bulunmaktadır.

kaynak: amerikaninsesi. com

Hakkında admin

x

Check Also

Çin’in roketi dünyayı turluyor: Türkiye’ye düşebilir

Çin’in roket denemeleri yine Dünya’yı büyük bir risk ile karşı karşıya bırakıyor. Çin’in fırlattığı 23 ...

Çin Komünist Partisi Kongresiyle Yükselen Totalitarizm ve Şi’nin Maolaşması?

Çin Komünist Partisi Kongresiyle Yükselen Totalitarizm ve Şi’nin Maolaşması?

Uygur Kağanlığı 744-840 Kutlug Bilge Kül 744-747 Moyençur 

1.Uygur Kağanlığı (744-840) ve Uygurlar Hakkından İlk Bilgiler: Uygurların ataları Asya Hun. İmparatorluğu zamanından itibaren bilinen ve tanınan Türk .. detaylı ...

Uygur Prensesi Lolan’ın 3800 yıllık mumyası bulundu

Türk Prensesi Lolan’ın 3800 yıllık mumyası bulundu: İnsanlık tarihini değiştirecek keşif! Türk Kraliçesi Lolan (Keroren) ...

Karantina altındaki halka Çince dayatması

94 Gündür acımasızca tecrit altında tutulan Doğu Türkistan halkının hala Çinli yetkililerceÇin’ce öğrenmeye zorlandığı ortaya ...

Türkistan’ı Türkislam yapan büyük komutan

Baykent şehrinde bilhassa mihrabı ile ünlü muazzam bir sanat eseri olan Cuma Camii

DİKKAT TEKNOLOJİ ÇARPABİLİR!

Ahmet Yenilmez Çin, dijital teknolojinin tüm olanaklarını insanları üzerinde uygulamakta. Yüz yıldır, önce kitaplarla daha ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...