Anasayfa » Haberler » ABD işkenceye vurgu yaptı, yaptırım kararı aldı

ABD işkenceye vurgu yaptı, yaptırım kararı aldı

ABD Hazine Bakanlığı, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlalleri ile bağlantılı olan 2 Çinli yetkiliye ve Myanmar ordusuyla bağlantılı kişi ve gruplara yaptırım uygulandığını açıkladı.

ABD, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türklerine yönelik ciddi insan hakları ihlalleri ile bağlantılı olarak 2 Çinli yetkiliye daha yaptırım kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, Sincan Üretim ve İnşaat Kolordusu (XPCC) Parti Komitesi Sekreteri Wang Junzheng ve Sincan Kamu Güvenliği Bürosu (XPSB) yöneticisi Chen Mingguo’ya yaptırım uygulandığı belirtildi.

Bakanlık, iki yetkilinin “ABD Küresel Magnitsky İnsan Hakları Hesap Verebilirlik Yasası” kapsamında hedef alındığını belirterek, bu hareketin Avrupa Birliği (AB), İngiltere ve Kanada tarafından alınan önlemleri tamamladığını kaydetti.

İŞKENCE VURGUSU

XPSB’nin en az 2016 yılından bu yana kitlesel gözaltılar ve gözetim dahil olmak üzere bölgedeki Uygurlara ve diğer etnik azınlıklara karşı baskıcı taktikler kullandığını aktaran Bakanlık, “Bu gözetimin hedefleri sıklıkla gözaltına alınıyor ve bildirildiğine göre çeşitli işkence ve siyasi yeniden eğitme yöntemlerine tabi tutuluyor” dedi.

ABD Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC) sorumlusu Andrea Gacki de yaptığı açıklamada, “Çin makamları, Sincan’da zulüm meydana geldiği sürece sonuçlarla karşılaşmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Gacki, “ABD Hazinesi, Çin hükümetinin Uygurlara ve diğer etnik azınlıklara yönelik keyfi gözaltı ve işkence de dahil olmak üzere insan hakları ihlallerine karşı hesap verebilirliği teşvik etmeye kararlıdır” diye konuştu.

5 YETKİLİYE YAPTIRIM UYGULAMIŞTI

ABD’li ve Çinli yetkililer arasında geçtiğimiz hafta ABD’nin Alaska eyaletinde gerçekleşen görüşmelere katılan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pekin’i Uygurlara ve diğer azınlık gruplara yönelik baskıyı sona erdirmeye çağırdığı açıklamasında, “Artan uluslararası kınamaların ortasında Çin, Sincan’da soykırım ve insanlığa karşı suç işlemeye devam ediyor” ifadelerini kullanmıştı.

ABD, geçtiğimiz yıl temmuz ayında XPSB ve XPCC ile Sincan Komünist Parti Sekreteri Chen Quanguo’ya ve Çin’in Komünist Parti Yönetim Kurulu üyesi 5 yetkiliye yaptırım uygulamıştı.

MYANMARLI YETKİLİLERE YAPTIRIM

ABD Hazine Bakanlığı ayrıca, ABD’nin Myanmar ordusuyla ve ordunun demokrasi yanlısı protestoculara yönelik baskısı ile bağlantılı bireyleri ve grupları hedef alan yaptırımlar uygulandığını duyurdu. Bakanlık, yaptırımlara tabi tutulan kişi ve grupların polis yetkilisi Than Hlaing, ordu subayı Aung Soe ve Myanmar Ordusu’nun 33’üncü ve 77’inci Hafif Piyade Tümeni olduğunu açıkladı.

OFAC sorumlusu Andrea Gacki, “Myanmar güvenlik güçlerinin barışçıl protestoculara yönelik ölümcül şiddeti sona ermelidir. Myanmar halkının yanında olmaya devam ediyoruz” dedi.

ABD’nin yaptırım kararı, AB’nin Myanmar’daki 1 Şubat darbesiyle bağlantılı 11 kişiye yaptırım uygulamasının hemen ardından geldi.

Kaynak: sozcu. com.tr

Hakkında admin

x

Check Also

Macaristan’da binlerce kişiden Çin üniversitesine tepki

Macaristan’da binlerce kişi, Çin Fudan Üniversitesinin Budapeşte’de yapılması planlanan kampüsünü protesto etti. Macaristan’da binlerce kişi, Çin Fudan ...

TARİHİ ÖNEMDEKİ UYGUR MAHKEMESİ, DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ ZULMÜ BELGELEYECEK

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kampının şahitlerinin ifade verdiği Uygur Mahkemesi’nin ilk ...

Çin’in dev projesi G7 Zirvesi’ne damga vurdu! Liderler alternatif plan için anlaştı

İngiltere’de G7 Zirvesi’nde 7 ülkenin liderleri, gelişmekte olan ülkelerin altyapılarını iyileştirmek için Çin’in ‘Bir Kuşak, ...

G-7 liderleri soykırımcı Çin’i uyardı

İngiltere’de yapılan G-7 Zirvesi’nin sonuç bildirisinde liderler Çin’i, Hong Kong’ta ve Uygur azınlığın yaşadığı Sincan’da ...

Soykırımcı Çin şimdi de şirketleri yok etmek istiyor

Batılı tekstil firmalarının ‘Uygurların zorla çalıştırıldığı’ gerekçesiyle Sincan menşeli pamuk kullanmama kararına Pekin’den tepki geldi. ...

Çinli yetkiliden aşı itirafı

Çin Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Gao Fu, ülkesinde üretilen Kovid-19 aşılarının koruyuculuk seviyelerinin düşük olduğunu itiraf etti.

Yavaş’ın ‘katliam’ mesajı Çin’i kızdırdı

Çin’in Türkiye büyükelçiliği, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın Doğu Türkistan’la ilgili paylaşımını eleştirdi. Yavaş, ...

STK’lardan Doğu Türkistan çağrısı: Şaka değil soykırım!

34 ülkeden 200’den fazla STK, Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekti, toplama kamplarının kapatılması ...

Biden’dan Johnson’a ‘Çin’e karşı ticaret yolu’ önerisi

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile yaptığı telefon görüşmesinde, demokratik devletlerin Çin’in ...