Anasayfa » Haberler » Uygur alimleri “Çin’in İslam’ı Çinlileştirilmesine” karşı protestosu

Uygur alimleri “Çin’in İslam’ı Çinlileştirilmesine” karşı protestosu

Doğu Türkistan Alimler Birliği üyeleri ve İstanbul’da yaşayan Uygur Türkleri, Çin yönetiminin Müslümanlara yönelik uygulamalarını protesto etti.

Çin devlet başkanının “İslam’ın Çinlileştirilmesi ve komünizmine uyarlanma kararına ve Çin’in İslam’a ve Kelime-i tevhide yaptığı hakareti tepki göstermek amacıyla 17 Aralık Cuma günü Çin’in İstanbul konsolosluğu önünde protesto ve basın açıklaması gerçekleşti.
Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Derneği tarafından düzenlenen basın açıklamasına Çok sayıda Doğu Türkistanlılar katıldı.
Doğu Türkistan Ulemalar Birliği Derneği Genel Başkanı Dr. Atavullah Şahyar Basın açıklama yaptı.

Doğu Türkistan Alimler Birliği Genel Başkanı Ataullah Şahyar, yaptığı açıklamada, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk halkının 72 yıldır zulüm, soykırım ve asimile politikasının hedefi olduğunu söyledi.

Çin yönetiminin “İslam’ın Çinlileştirilmesi” ve “İslam’ın Çin tarzı komünizme hizmet ettirilmesi” yönündeki politikaları sonrası bazı Çinlilerin İslam ve Müslümanlara saygısızlık yaptığını savunan Şahyar, İslam alemini, Türk dünyasını Çin rejiminin işlediği suçlara karşı çıkmaya ve etkili tavır almaya çağırdı.

Açıklama birliğin Başkanvekili Mahmutcan Damollam tarafından Arapça, birliğin Üyesi Abdureşit Emin tarafından da İngilizce okundu.

Polis ekipleri, basın açıklaması için Hamam Yokuşu Sokak’ı araç ve yaya trafiğine kapatırken çevrede güvenlik önlemi aldı.

Dr. Atavullah Şahyarnın basın açıklamasının tam metni

KOMÜNİST KIZIL ÇİN’İN “İSLAM’IN ÇİNLİLEŞTİRİLMESİ” POLİTİKASINI VE “KELİME-İ TEVHİDE HAKARET VE SAYGISIZLIĞI TELİN PROTESTOSU VE BASIN AÇIKLAMASI

Aziz Türk Milleti, Kıymetli İslam Âlemi ve Değerli Basın Mensupları,

01 Ekim 1949 da Komünist Kızıl Çin tarafından işgal edilen ve 1955’de “Sinkiang Uygur Özerk Bölgesi” adıyla Çin tarzı özerk bölgeye çevrilen Doğu Türkistan’da Müslüman Türk halkı 72 senedir Çin Terörist devletinin sürekli işkence, zulüm, soykırım ve asimile politikasının hedefi olmaktadır.  Özellikle Komünist Kızıl Çin’in güç kazanmasıyla mukaddes İslam dini yoğun saldırıya maruz kalmaktır. Bunun son örneği Komünist Kızıl Çin devlet başkanı Şi Cinping’in, “İslam’ın Çinlileştirilmesi” ve “İslam’ın Çin tarzı komünizme hizmet ettirilmesi” yönündeki açıklaması ve bu açıklamadan cesaret alan Çinlilerin Kelime-i Tevhidi yerlerde payansa yapılarak kullanılarak İslam’a ve Müslümanlara hakaret ve saygısızlık yapması olmuştur.

Yüce Allah Ku’ran-i Kerim’de şöyle buyurmuştur: “Bugün sizin için dininizi kemale erdirdim, size nimetimi tamamladım, sizin için din olarak İslâmiyet’i beğendim”, “Kuşkusuz Allah katında din İslâm’dır”. Bu apaçık ayetler, İslam’ın Allah tarafından kemale erdirildiğini ve Müslüman olsun, kâfir olsun hiçbir insanın Allah’ın bu kusursuz kutsal dinini değiştirmeye hakkının olmadığını açıkça göstermektedir.

Ancak bugün İslam ile şerefleneli bin yıl olan Doğu Türkistanlı Müslümanlar, Çin Komünist rejimi tarafından planlı ve sistematik bir soykırıma tabi tutulmaktadır. Çin Terörist Devleti dünyanın şiddetle karşı çıkmasına ve lanetlemesine rağmen hala “çağdaş Nazi işkence kamp uygulaması”nı sürdürmektedir. Çin rejimi bu kampları Müslümanları hapsetmek, katletmek, inancından vaz geçirmek, kadınları kısırlaştırmak ve bebekleri yok etmekle, Müslüman neslinin kurutmayı hedeflemektedir. Komünist Kızıl Çin kamplarda bunları yaparken diğer tarafta camileri yıkmakta, Kur’an-i Kerim’i yakmakta, hatta kutsal Kelime-i Şehadet ve Kelime-i Tevhidi ayaklar altına almaktadır. Çin’in bu iğrenç ve faşist uygulamalarını lanetliyor ve şiddetle kınıyoruz.

Değerli Basın Mensupları,

Komünist Kızıl Çin rejimi, İslam’ın ortadan kaldırılmasını devletin resmi politikası haline getirerek, sadece Doğu Türkistan’daki Müslümanların değil, Allah’ın, İslam’ın ve dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların ortak düşman olduğunu açıkça ilan etmiştir.

Şüphesiz İslam’ın kutsal değerlerinden herhangi birine yönelik en ufak bir saygısızlık, alay ve aşağılama, dünyadaki tüm Müslümanlara aynı şekilde üzüntü vermelidir. Çünkü dinimizin doğası, inancın gereği olarak, Doğu Türkistan’da yıkılan camiler, yakılan Kur’anlar, tüm dünyadaki Müslümanların camileri ve Kur’anlarıdır.

Topluca yok edilmekte olan Doğu Türkistanlı Müslümanlar tüm Müslümanların kardeşleridirler. Müslümanlar bir vücudun azaları gibi birbirlerine sıkı bağlanmış bir ümmettir. Kardeşlik kaderdir, acıyı paylaşmaktır, birbirimizi yalnız bırakmamak, zor zamanlarda yardımlaşmak, zalimlere karşı el ele tutuşmak, tavır almaktır.

Doğu Türkistan’ın diasporadaki Müslüman Alimler Birliği olarak İslam Alemini, Türk Dünyasını, tüm insanlığı ve toplumun önderleri olan alimleri, aydınları, bilim adamlarını, politikacıları, girişimcileri, iş adamlarını, medya çalışanlarını, her kesimden ünlüleri ve tüm Müslüman camiasını Çin rejiminin işlemekte olduğu bu suçlara karşı çıkmayı, özellikle Çin rejiminin “İslam’ın Çinlileştirilmesi” ve “İslam’ın Çin tarzı komünizme hizmet ettirilmesi” politikası ve safsatalarına karşı etkili tavır almaya çağırıyoruz. Özellikle İslam alemini ellerinden geldiğince harekete geçmeye, suskunluklarına son vermeye ve asgari olarak kardeşlik yükümlülüklerini yerine getirmeye ve İslam’ın izzetini korumaya çağırıyoruz.

Çünkü Çin rejiminin suçu ne kadar iğrenç ise, bu suça sessiz kalmak daha iğrençtir!

Doğu Türkistan Alimler Birliği

Hakkında admin

x

Check Also

Dr. Şenocak’tan ‘Kış Olimpiyat Oyunları’ çağrısı! ‘Haydi Türkiye, çekilerek dünyaya örnek ol’

“2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarına” yönelik çağrıda bulunan Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak, Çin’in Doğu Türkistanlı ...

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları boykot edilmeli

Dr. Ali Ruzi Özuygur 2022 Kış Olimpiyatları’nın zulüm, işkence, soykırım ve insanlığa karşı suçun başkenti ...

2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının Çin’de düzenlenmese karşı boykot çağrısı yapıldı

2022 Kış Olimpiyatlarının, İnsan Haklarını ağır derecede ihlal eden Çin’de düzenlenmesine tepki gösteren Doğu Türkistanlılar ...

Fransa, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptıklarını’soykırım’ olarak tanıdı

Fransa, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını soykırım olarak tanıdı. Uygurlara yönelik ‘soykırımı’ kınayan ...

“Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

“Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

Elon Musk, Doğu Türkistan’da “Tesla Showroomu” açtı

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla, Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da bir showroom açmasının ...

Çin soykırım yapmakla suçlanıyor İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusu Yapıldı

Çin tarafından Doğu Türkistanlılara karşı işlenen soykırım, işkence ve insanlığa karşı suçların yargıya taşınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusu Yapıldı

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehitleri rahmetle anıyoruz

Vefatının 26. senesi dolayısıyla tüm hayatı boyıce Doğu Türkistan devasi için hidmet eden deva adami ...

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehitleri anma etkinliği” düzenlendi

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehit ve merhumlarını anma etkinliği” ...