Anasayfa » Haberler » Elon Musk, Doğu Türkistan’da “Tesla Showroomu” açtı

Elon Musk, Doğu Türkistan’da “Tesla Showroomu” açtı

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil şirketi Tesla, Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da bir showroom açmasının ardından ABD’li siyasetçilerden eleştiri geldi.

Sıra dışı çıkışlarıyla ünlenen Tesla’nın sahibi Elon Musk’ın son hamlesi tepkilere neden oldu.

Elon Musk’ın CEO’su olduğu ABD’li elektrikli otomobil şirketi Tesla, yılbaşı gecesi işgal altındaki Urumçi şehrinde bir showroom açtı. Ancak, açılış ABD’de eleştiri konusu oldu.

Başta ABD ve AB ülkeleri olmak üzere birçok ülkenin tepki gösterdiği Çin’in Uygur Türklerine yönelik sistematik şiddet ve baskı devam ederken, Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’dan skandal bir adım geldi.

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine yönelik şiddeti ve asimile çabası devam ederken Tesla, bu bölgede “Tesla Showroomu” açılacağını duyurdu. Tesla’nın bu kararı 31 Aralık’ta Çin’in popüler sosyal medya platformu Weibo’da duyurduğu da ortaya çıktı.

Çince yapılan paylaşımda, “Sincan’daki ilk Tesla mağazasında satış, satış sonrası destek ve benzeri hizmetler verilecektir. Burada Tesla sahiplerine batı Çin’deki seyahatlerine yardımcı olunacaktır” denildi.

Urumçi’de açılan mağaza Çin’in en batısındaki ilk Tesla mağazası olarak da kayıtlara geçerken ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, Tesla’nın bölgede şarj istasyonu kurduğunu da hatırlattı.

ABD ile Çin arasındaki tansiyonun yükseldiği ve ABD Başkanı Joe Biden’ın 23 Aralık’ta zorla işçi çalıştıran şirketlere uyguladığı yaptırım kararı ve 2022 Pekin Olimpiyat Oyunları’nı diplomatik boykot kararı sonrasında Tesla’nın adımı gündem oldu. Tesla konuyla ilgili ABD medyasına bir açıklama yapmadı.

Biden yönetiminin Çin işgali altındaki Doğu Türkistan Bölgesi’nde üretilen ürünlerin ABD’ye ithalatını yasaklayan yasasını sunan Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio, konuyla ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Ulussuz şirketler, Çin Komünist Partisi’ne bölgedeki soykırımı ve köle emeğini örtbas etmesine yardım ediyor” ifadelerini kullandı.

Amerikan İmalat sanayi kuruluşu İttifakı başkanı Scott Paul ise, “Açık konuşacağım: Sincan’da iş yapan herhangi bir şirket, orada meydana gelen kültürel soykırımda suç ortağıdır. Ancak Tesla’nın eylemleri özellikle aşağılıktır” dedi.

Hakkında admin

x

Check Also

Dr. Şenocak’tan ‘Kış Olimpiyat Oyunları’ çağrısı! ‘Haydi Türkiye, çekilerek dünyaya örnek ol’

“2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarına” yönelik çağrıda bulunan Fıkıh Doktoru İhsan Şenocak, Çin’in Doğu Türkistanlı ...

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları boykot edilmeli

Dr. Ali Ruzi Özuygur 2022 Kış Olimpiyatları’nın zulüm, işkence, soykırım ve insanlığa karşı suçun başkenti ...

2022 Pekin Kış Olimpiyatlarının Çin’de düzenlenmese karşı boykot çağrısı yapıldı

2022 Kış Olimpiyatlarının, İnsan Haklarını ağır derecede ihlal eden Çin’de düzenlenmesine tepki gösteren Doğu Türkistanlılar ...

Fransa, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptıklarını’soykırım’ olarak tanıdı

Fransa, Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlık dışı uygulamalarını soykırım olarak tanıdı. Uygurlara yönelik ‘soykırımı’ kınayan ...

“Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

“Şi Cinping Doğu Türkistan’daki Soykırımı Bizzat Yönetiyor”

Çin soykırım yapmakla suçlanıyor İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusu Yapıldı

Çin tarafından Doğu Türkistanlılara karşı işlenen soykırım, işkence ve insanlığa karşı suçların yargıya taşınması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na Suç Duyurusu Yapıldı

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehitleri rahmetle anıyoruz

Vefatının 26. senesi dolayısıyla tüm hayatı boyıce Doğu Türkistan devasi için hidmet eden deva adami ...

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehitleri anma etkinliği” düzenlendi

Vefatının 26. senesi dolayısıyla “İsa Yusuf Alptekin ve Doğu Türkistanlı şehit ve merhumlarını anma etkinliği” ...

BM insan hakları uzmanlarından Fas’a ‘Uygur Türkü İdris Hasan’ı iade etmeyin’ çağrısı 

Birleşmiş Milletler (BM) insan hakları uzmanları, Fas hükümetini, Uygur Türkü İdris Hasan’ın “ciddi insan hakları ...