Anasayfa » Haberler » Pekin 2022 Kış Olimpiyatları boykot edilmeli

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları boykot edilmeli

Dr. Ali Ruzi Özuygur

2022 Kış Olimpiyatları’nın zulüm, işkence, soykırım ve insanlığa karşı suçun başkenti Pekin’de yapılacak olması ve bu olimpiyatlara karşı kardeş ve Müslüman halkların tepki koymaması Doğu Türkistanlıları derinden üzmektedir. Doğu Türkistan Spor ve Gelişim Derneği olarak vicdan, şuur, insanlık ve adalet duygusuna sahip herkesi 2022 Pekin Olimpiyatları’nı boykot etmeye ve bu olimpiyatlara karşı tepki koymaya çağırıyoruz.

Özel olarak Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni, barış, dostluk, sevgi ve saygıyı temsil eden olimpiyatların Doğu Türkistan, Tibet, iç Moğolistan, Hong Kong ve diğer topluluklara acımasız bir şekilde zülüm yapan ve insanlığa karşı suç işleyen Çin rejiminin başkenti Pekin’de yapılmasına tepki göstermeye ve Pekin olimpiyatlarını boykot etmeye çağırıyoruz.

Çeşitli ülkelerden insan hakları örgütleri Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne, Çin rejiminin yaptığı insan hakları ihlalleri ve işlediği insanlığa karşı suçlarıyla ilişkin raporlar sunmuş ve 2022 kış olimpiyatlarının Çin’de yapılmamasına yönelik çağrıda bulunmuştur.

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü Genel Direktörü Kenneth Roth, AFP’ye verdiği röportajında, Çin’in şubat ayında yapılacak kış olimpiyatlarını kullanarak “korkunç” insan hakları sicilinin üzerini örttüğünü söylemiş ve ülkelere Pekin Olimpiyatlarına karşı diplomatik boykot uygulama çağrısı yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere çok sayıda batılı ülkeler, Çin rejiminin Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri ve diğer Türk soylu Müslüman halklara karşı işlediği cinayetlerini soykırım ve insanlığa karşı suç olarak tanımlamış ve 2022 Pekin kış olimpiyatlarına diplomatik boykot uygulama kararı almıştır. Tüm bunlara rağmen Uluslararası Olimpiyat Komitesi 2022 kış olimpiyatlarının Çin’de yapılmasında ısrar etmektedir. Böylelikle Uluslararası Olimpiyat Komitesi Çin rejiminin insanlığa karşı işlediği suçlarına ortak olmaktadır.

Yukarıda dile getirildiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada ve çok sayıda batılı ülkeler Pekin olimpiyatlarına karşı boykot çağrısı yapmıştır. Ancak Türkiye ve diğer kardeş Müslüman ülkeler Çin rejiminin Uygur ve diğer Türk soylu Müslüman halklara yaptığı tarifsiz zulüm, soykırım ve insanlığa karşı suçlarını görmezden gelerek sessiz kalmakta ve 2022 Pekin olimpiyatlarına katılma doğrultusunda hareket etmektedir. Bu durum biz Doğu Türkistanlıları derinden üzmektedir.

Bütün Türk ve İslam alemine cenabı Allah’ın “innemel müminune ihve”, “Bütün müminler ancak kardeştir” ayetiyle seslenmek istiyoruz. Çin rejimi Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Türk soylu Müslüman halkları topluca yok etme peşindedir. Doğu Türkistan ikinci Endülüs olma yolundadır. Lütfen Doğu Türkistan’ın çığlığına ses verin.

1936 Berlin olimpiyatlarından güç alan Nazi Almanyası rejimi daha sonrasında büyük Yahudi soykırımını gerçekleştirmiştir. 2022 kış olimpiyatlarının Pekin’de gerçekleşmesi durumunda dünyanın tepkisizliğinden cesaret alacak Çin rejimi, halen devam ettirmekte olduğu Uygur soykırımını daha da hızlandıracaktır. Çin’e tepkisiz kalmakla bu cesareti verecek herkes, her ülke soykırım suçuna ortak olacaktır.

Ve son olarak Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’ni 2022 Pekin kış olimpiyatlarını boykot etmeye ve uluslararası platformlarda diğer ülkelere boykot çağrısı yapmaya davet ediyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Hakkında admin

x

Check Also

Ukrayna’dan ‘ders alan’ Tayvan, olası Çin işgali için ek askeri hazırlıklar yapıyor

Ukrayna’da yaşananları yakından takip eden Tayvan’da Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ordunun yedek asker gücünü teftiş ...

ABD’den Çin’e ağır tehdit: Rusya’ya silah desteği verirlerse bunun sonuçları olacak

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği şu günlerde ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Çin’in Rusya’ya ...

Roma’daki zirvede ABD’den Çin’e Rusya tehdidi: Bunun sonuçları olur

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu ...

Financial Times: Çin, Ukrayna’da can alıcı kararla karşı karşıya

İngiltere merkezli gazete, Rusya’nın askeri destek istediği iddialarının ardından Pekin’in vereceği kararın kritik olduğunu yazdı. ...

Putin’in savaşı Çin’in Demir İpek Yolu hayallerini yıktı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi, özellikle pandemi döneminde Çin’in Avrupa ile ticaretinin can damarı haline gelen ...

ABD’den BM’ye ‘Uygur Türklerinin durumuna ilişkin raporu acilen açıklayın’ çağrısı

ABD, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki ciddi insan hakları ihlallerine ilişkin mevcut bilgiler ışığında hazırladığı ...

Çin ile Hindistan arasındaki sınır anlaşmazlığı 50 yıldır çözülemiyor

Çin ile Hindistan sınırında yarım asırdan uzun süredir devam eden sınır anlaşmazlığı çözülmeyi bekliyor. Taraflar ...

Doğu Türkistan “Mavi Yürüyüş” ve Basın toplantısı düzenlendi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında tutulan kadınlara destek olmak ve ...

Türkçe roman “TURKUAZ GÖZYAŞI” kitabının tanıtımı ve imza etkinliği gerçekleşti

Türkçe roman “TURKUAZ GÖZYAŞI” kitabının tanıtımı ve imza etkinliği gerçekleşti