Anasayfa » Haberler » İngiliz diplomat hakkında çarpıcı soruşturma! ‘Gizli bilgiler satıldı’

İngiliz diplomat hakkında çarpıcı soruşturma! ‘Gizli bilgiler satıldı’

AB-Asya Merkezi düşünce kuruluşunu yöneten eski İngiliz diplomat Fraser Cameron’ın, Avrupa Birliği hakkındaki hassas bilgileri, Brüksel’de gazeteci kılığına girdiği iddia edilen iki Çinli ajana aktardığından şüpheleniliyor.

Eski İngiliz Gizli İstihbarat Servisi MI6’da çalışan İngiliz diplomat, Çin’den gelen gizli casuslara bilgi sattığı iddiasıyla soruşturma altında.

Fraser Cameron’ın, MI5 ve Belçika güçleri tarafından, Avrupa kurumları hakkındaki gizli siyasi ve ekonomik verileri Çin’e ilettikleri için “binlerce avro” ödediğinden şüpheleniliyor. Adını açıklamak istemeyen üst düzey bir bürokrat ise, Cameron’ın “Pekin’e çok yakın” olduğunu öne sürdü.

Soruşturma, Belçika güvenlik servisleri tarafından, eski diplomatın, Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı ve Çin ordusu için çalıştığı iddia edilen Çinli muhabirlerle bağlantılı olduğu iddiasına odaklanarak başlatıldı.

Fraser Cameron, Çin’den aldığı tek fonun, Çin diplomatik misyonundan AB-Çin ilişkileriyle ilgili etkinlikleri düzenlemek için AB’ye verdiği “küçük bir yıllık hibe” olduğunun altını çizdi.

Belçikalı kaynaklara göre iç güvenlik ajanları olan ve Avrupa kurumlarına akredite olan iki Çinli gazeteci ile ilişkilerini ortaya çıkaran bilgileri “saçma” ve “asılsız” olarak nitelendiren Cameron, 2006 yılında söz konusu kurumlardaki rolünden vazgeçtiğini ve artık hiçbir “hassas” bilgiye erişimi olmadığını ifade etti.

Huawei gibi Çinli şirketlerin çoğu, başta ABD olmak üzere birçok ülke tarafından ulusal güvenlik riski olarak görülüyor.

kaynak: star.com.tr

Hakkında admin

x

Check Also

Çin, Türkiye’deki bazi Uygur Türklerini muhbirliğe zorluyor

İstanbul Zeytinburnu’nda Uygur Türkleri tarafından işletilen Erkek kuaförde, bir Uygur Türkü genç izinsiz bir şekilde dükkânın fotoğrafını ...

Doğu Türkistan’da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Hollanda ve Çin Arasında Kriz: Çin, Hollanda’da Polis Merkezleri Kurmuş

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine soykırım uygulayan komünist Çin’in Avrupa’da çok sayıda sınır ötesi polis merkezi ...

Çin’in roketi dünyayı turluyor: Türkiye’ye düşebilir

Çin’in roket denemeleri yine Dünya’yı büyük bir risk ile karşı karşıya bırakıyor. Çin’in fırlattığı 23 ...

Karantina altındaki halka Çince dayatması

94 Gündür acımasızca tecrit altında tutulan Doğu Türkistan halkının hala Çinli yetkililerceÇin’ce öğrenmeye zorlandığı ortaya ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...