Anasayfa » Haberler » Çinden Kış olimpiyatlarina gelen 106 kışıde korona virüsü tespit edildi

Çinden Kış olimpiyatlarina gelen 106 kışıde korona virüsü tespit edildi

Çin’de Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapamaya hazırlanan Pekin’de Başkent Uluslararası Havalimanı ile organizasyon merkezlerini kapsayan “kapalı devre sisteminde” tespit edilen yeni tip koronavirüs vakası sayısının 106’ya ulaştığı bildirildi.

Beijing

Olimpiyat Komitesinden yapılan açıklamaya göre, dün Başkent Uluslararası Havalimanı’na gelen kafilelerdekilere yapılan testlerde 9 vakaya rastlandı.

Böylece 4 Ocak’tan bu yana havalimanı ve organizasyon merkezlerini kapsayan “kapalı devre sistemi” içinde tespit edilen vaka sayısı 106’ya yükseldi.

Bugüne kadar Olimpiyatlar için Pekin’e gelen 3 binden fazla kişi test edilirken, yalnızca 1 sporcu ile bir takım yetkilisinde virüse rastlandı, diğer vakaların tümü “paydaş” adı verilen medya mensupları ve sponsor ekiplerinden olduğu belirtildi.

4-20 Şubat’ta düzenlenecek Pekin 2022 Kış Olimpiyatları, Kovid-19’un yayılmasından korunmak amacıyla sporcu, görevli ve gönüllülerin etkinlik alanlarının şehirden yalıtıldığı “kapalı devre” sisteminde gerçekleştirilecek. Olimpiyatlarda 15 dalda 90’dan fazla ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu mücadele edecek.

Pekin’de 5 vaka

Öte yandan yerel yönetimden yapılan açıklamada, Olimpiyat kapalı devresi dışında Pekin şehrinde son 24 saatte 5 vaka tespit edildiği kaydedildi.

Vakaların tamamının, ilk kez soğuk zincir taşımacılık sektörü çalışanlarında vakaların görüldüğü Pekin’in güneybatısındaki Fıngtay ilçesinde tespit edildiği bildirildi.

Başkentteki yerel kaynaklı vakaların iki ayrı yayılma öbeğinde toplandığı tahmin ediliyor. Soğuk zincir taşımacılık sektörü çalışanlarında ortaya çıkan, Delta varyantı taşıyan vakaların görüldüğü grupta 69, Kanada’dan gelen bir posta gönderisinden bulaştığı tahmin edilen ve Omicron varyantı taşıyan vakaların yayıldığı grupta ise 6 vaka kaydedildi.

Delta varyantını taşıyan yerel vakalar nedeniyle Fıngtay ilçesinde yaşayan 2 milyon kişiye hafta sonunda toplu test uygulanmıştı.

24 saatte 44 vaka

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında dün 24 saatte 25’i yurt içi kaynaklı 63 Kovid-19 vakası saptandı.

Cıciang eyaletinin merkezi Hangcou’da 6, Pekin’de 5, Heilongciang eyaletinin Mudanciang şehrinde 5, Hıbey eyaletinin Langfang şehrinde 4, Hınan eyaletinin Anyang şehri, Tiencin, Şanghay ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne bağlı İli Kazak Özerk Vilayeti ve İnşaat ve İmalat Kolordusu 4. Bölümü’nde birer yerel vaka görüldü.

Yurt dışı kaynaklı 38 vakanın kayıtlara geçtiği ülkede virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.

Kovid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 105 bin 811 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 361 hastanın tedavisi sürüyor.

Yurt içi kaynaklı vakaların görüldüğü eyalet ve şehirlerde salgın kontrol ve önleme tedbirleri uygulanmaya devam ediliyor.

Çin, Kovid-19 vakalarını ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen “sıfır vaka” stratejisi uyguluyor. Bu strateji karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler gibi katı ile geniş ölçekli tedbirleri içeriyor.

Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahale ve yarattığı maliyet açısından zaman zaman tartışmalara yol açıyor.

Kaynak: AA Emre Aytekin

Hakkında admin

x

Check Also

Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist Çin’in Bilinmeyen Yüzü

azar:Halis Özdemir Yayınevi:Aktaş Yayıncılık İlk Baskı Yılı: 2022 Soykırımın Tanıkları: Doğu Türkistan’ın Duyulmayan Feryadı – Komünist ...

Çin’in Enerji Sektöründe Doğu Türkistan’ın Önemi

Sincan Uygur Özerk Bölgesi (SUÖB) olarak adlandırılan Doğu Türkistan bölgesi, tarihi İpek yolunun önemli güzergâhlarından ...

Doğu Türkistan’da bir aile dramı daha

Oğlunun vefat ettiğini 5 yıl sonra öğrenen Doğu Türkistanlı Abdurrahim Paraç, “4 yaşında ayrıldığım oğlumun ...

Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini ...

‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu

Yıllardır ailesini görememiş masum Uygur Türkleri’nin hikayesi: ‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu. Yönetmenliğini Tülay Gökçimen’in ...

Ethem Sancak bu sefer de Çin’in avukatlığını yaptı! “Uygurların refah seviyesi Yozgat’ın 3 katı” dedi

Eski Maocu Ethem Sancak, Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’la ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Ethem Sancak, ...

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi. Çin, egemenlik ihtilafı ...

Çin, Filipinler kara sularını ihlal etti

AA – Büşra Selvi Öğütcen Filipinler, Çin ordusuna ait bir geminin Sulu Denizi’nde Filipinler’in kara sularını ...