Anasayfa » Haberler » ‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu

‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu

Yıllardır ailesini görememiş masum Uygur Türkleri’nin hikayesi: ‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu.

Yönetmenliğini Tülay Gökçimen’in üstlendiği, “Adı Soykırım” belgeselinin ilk gösterimi Atlas Sineması’nda yapıldı. Belgeselde, Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin anlatımıyla, Doğu Türkistanlıların çektiği sıkıntılar ele alınıyor.

Yönetmen Tülay Gökçimen, gösterim sonrası yaptığı açıklamada, çekimlerin ardından belgeselin kurgusunun devam ettiği 4 ay boyunca görüntüleri her gün izlediğini, ancak yeniden izlediğinde filmde gördükleri karşısında gözyaşlarını tutamadığını ifade etti.

‘Doğu Türkistansız olmaz’

Yaklaşık 20 yıldır medyada çeşitli çalışmalar yaptığını, son 15 yılda ise savaş, çatışma, işgal ve afet bölgelerinde belgeseller çektiklerini anlatan Gökçimen, “İlk defa, bölgeye gitmeden kendi vatanında değil de farklı bir ülkede yaşayan bir halkın yaşadıklarını anlatmaya çalıştık” dedi.

Gökçimen, Suriye, Kudüs ve Arakan’ın da arasında bulunduğu İslam coğrafyasına ilişkin belgeseller hazırladıklarını aktararak, bir yıldır “Doğu Türkistansız olmaz” diyerek, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulmü anlatmak için yol aradıklarını dile getirdi.

  • Çekim sürecinde çok genç bir ekiple çalıştıklarını söyleyen Gökçimen, belgeselin çeşitli fedakarlıklar sonucu çok düşük bir bütçeyle ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

‘Hollywood olmasaydı Amerika hakimiyet kuramazdı’

Gazeteci yazar, Dr. Yusuf Kaplan, sinema alanında bu tarz önemli çalışmalara imza atan az sayıda kişinin bulunduğunu, ancak çağın ruhunun sinema olduğunu söyledi.

Sinemayı anlamadan çağı anlamanın ve dönüştürmenin de mümkün olamayacağını vurgulayan Kaplan, “Batı uygarlığının dünyada bu kadar yaygınlaşmasının gerekçesi medyadır. Bunların gerisinde de sinema vardır. Sadece Hollywood’un varlığını düşünün. Hollywood olmasaydı Amerika dünya üzerinde bu kadar hakimiyet kurabilir miydi? Kuramazdı” değerlendirmesini yaptı.

Kaplan, filmin çeşitli festivallerde gösterilerek bütün dünyada ses getirecek bir güce ulaşacağının altını çizerek, “Belgeselin, bir şekilde Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin maruz kaldığı zulmün sözcülüğünü de yapacağını tahmin ediyorum” dedi.

‘Doğu Türkistan jeopolitik önem arz ediyor’

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan ise filmi izlemek için çok sayıda güzide insanın bir araya geldiğini belirterek, “Doğu Türkistan davasında, bir birey olarak sizlerle bu şekilde güzel bir faaliyette buluşmak bizi daha güçlendiriyor, moral veriyor” diye konuştu.

Doğu Türkistan’ın nüfusunun 30 milyon olduğunu kaydeden Oğuzhan, “Doğu Türkistan, Türk İslam dünyasının bir parçası olan, coğrafi büyüklük olarak 2 milyon kilometrekareye yakın bir yere sahip, yer altı ve yer üstündeki zenginlikleriyle, Çin ve Tibet dahil 9 ülkeyle komşuluğu bulunan ve jeopolitik önem arz eden bir topraktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Şafak

yenisafak.com/hayat/yillardir-ailesini-gorememis-masum-uygur-turklerinin-hikayesi-adi-soykirim-belgeseli-izleyiciyle-bulustu-3771279

Hakkında admin

x

Check Also

DİKKAT TEKNOLOJİ ÇARPABİLİR!

Ahmet Yenilmez Çin, dijital teknolojinin tüm olanaklarını insanları üzerinde uygulamakta. Yüz yıldır, önce kitaplarla daha ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...

Devlet Bahçeli: Doğu Türkistan davası emin ellerde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’de Hür Doğu Türkistanlılar Derneği’ni kabul etti. Bahçeli, “Doğu Türkistan ...

Doğu Türkistan mücadelesinin samimi destekçisi Prof. Dr. AbdulKadir Donuk vefat etti

Hayatı boyıca Genel Türk Tarihi, Türk Dünyası, Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri ile ilgili araştırma ...

“Soykırımı Hemen Durdur” sloganıyla Basın açıklaması ve protesto gerçekleşti

“Soykırımı Hemen Durdur” sloganıyla Basın açıklaması ve protesto gerçekleşti Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve ...

Avrupa’da Uygur Sorunu Gündeme Geldi

Geçen hafta Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen 22. Uluslararası İstihbarat ve Güvenlik Forumu’nda Çin’in Doğu Türkistan’da ...

Çin Devlet Başkanı Şi, 8 yıl sonra Doğu Türkistan’a gitti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2014’te çıkan olayların ardından yaşanan toplu gözaltılardan sonra ilk kez ...