Anasayfa » Haberler » ‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu

‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu

Yıllardır ailesini görememiş masum Uygur Türkleri’nin hikayesi: ‘Adı Soykırım’ belgeseli izleyiciyle buluştu.

Yönetmenliğini Tülay Gökçimen’in üstlendiği, “Adı Soykırım” belgeselinin ilk gösterimi Atlas Sineması’nda yapıldı. Belgeselde, Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin anlatımıyla, Doğu Türkistanlıların çektiği sıkıntılar ele alınıyor.

Yönetmen Tülay Gökçimen, gösterim sonrası yaptığı açıklamada, çekimlerin ardından belgeselin kurgusunun devam ettiği 4 ay boyunca görüntüleri her gün izlediğini, ancak yeniden izlediğinde filmde gördükleri karşısında gözyaşlarını tutamadığını ifade etti.

‘Doğu Türkistansız olmaz’

Yaklaşık 20 yıldır medyada çeşitli çalışmalar yaptığını, son 15 yılda ise savaş, çatışma, işgal ve afet bölgelerinde belgeseller çektiklerini anlatan Gökçimen, “İlk defa, bölgeye gitmeden kendi vatanında değil de farklı bir ülkede yaşayan bir halkın yaşadıklarını anlatmaya çalıştık” dedi.

Gökçimen, Suriye, Kudüs ve Arakan’ın da arasında bulunduğu İslam coğrafyasına ilişkin belgeseller hazırladıklarını aktararak, bir yıldır “Doğu Türkistansız olmaz” diyerek, Çin’in Doğu Türkistan’da yaptığı zulmü anlatmak için yol aradıklarını dile getirdi.

  • Çekim sürecinde çok genç bir ekiple çalıştıklarını söyleyen Gökçimen, belgeselin çeşitli fedakarlıklar sonucu çok düşük bir bütçeyle ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

‘Hollywood olmasaydı Amerika hakimiyet kuramazdı’

Gazeteci yazar, Dr. Yusuf Kaplan, sinema alanında bu tarz önemli çalışmalara imza atan az sayıda kişinin bulunduğunu, ancak çağın ruhunun sinema olduğunu söyledi.

Sinemayı anlamadan çağı anlamanın ve dönüştürmenin de mümkün olamayacağını vurgulayan Kaplan, “Batı uygarlığının dünyada bu kadar yaygınlaşmasının gerekçesi medyadır. Bunların gerisinde de sinema vardır. Sadece Hollywood’un varlığını düşünün. Hollywood olmasaydı Amerika dünya üzerinde bu kadar hakimiyet kurabilir miydi? Kuramazdı” değerlendirmesini yaptı.

Kaplan, filmin çeşitli festivallerde gösterilerek bütün dünyada ses getirecek bir güce ulaşacağının altını çizerek, “Belgeselin, bir şekilde Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin maruz kaldığı zulmün sözcülüğünü de yapacağını tahmin ediyorum” dedi.

‘Doğu Türkistan jeopolitik önem arz ediyor’

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Hidayetullah Oğuzhan ise filmi izlemek için çok sayıda güzide insanın bir araya geldiğini belirterek, “Doğu Türkistan davasında, bir birey olarak sizlerle bu şekilde güzel bir faaliyette buluşmak bizi daha güçlendiriyor, moral veriyor” diye konuştu.

Doğu Türkistan’ın nüfusunun 30 milyon olduğunu kaydeden Oğuzhan, “Doğu Türkistan, Türk İslam dünyasının bir parçası olan, coğrafi büyüklük olarak 2 milyon kilometrekareye yakın bir yere sahip, yer altı ve yer üstündeki zenginlikleriyle, Çin ve Tibet dahil 9 ülkeyle komşuluğu bulunan ve jeopolitik önem arz eden bir topraktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yeni Şafak

yenisafak.com/hayat/yillardir-ailesini-gorememis-masum-uygur-turklerinin-hikayesi-adi-soykirim-belgeseli-izleyiciyle-bulustu-3771279

Hakkında admin

x

Check Also

Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini ...

Ethem Sancak bu sefer de Çin’in avukatlığını yaptı! “Uygurların refah seviyesi Yozgat’ın 3 katı” dedi

Eski Maocu Ethem Sancak, Çin zulmü altındaki Doğu Türkistan’la ilgili skandal açıklamalarda bulundu. Ethem Sancak, ...

ABD Ticaret Temsilcisi: “Çin’e Baskıyı Arttıracağız”

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Washington’un, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’e, piyasayı bozduğuna inandığı ...

Çin, ABD’yi Tayvan’a silah satmaya son vermeye çağırdı

Çin, egemenlik ihtilafı yaşadığı Tayvan’a ABD’nin askeri haberleşme sistemi satmasına tepki gösterdi. Çin, egemenlik ihtilafı ...

Çin, Filipinler kara sularını ihlal etti

AA – Büşra Selvi Öğütcen Filipinler, Çin ordusuna ait bir geminin Sulu Denizi’nde Filipinler’in kara sularını ...

Ukrayna’dan ‘ders alan’ Tayvan, olası Çin işgali için ek askeri hazırlıklar yapıyor

Ukrayna’da yaşananları yakından takip eden Tayvan’da Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ordunun yedek asker gücünü teftiş ...

ABD’den Çin’e ağır tehdit: Rusya’ya silah desteği verirlerse bunun sonuçları olacak

Rusya-Ukrayna savaşının devam ettiği şu günlerde ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, Çin’in Rusya’ya ...

Roma’daki zirvede ABD’den Çin’e Rusya tehdidi: Bunun sonuçları olur

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu ...

Financial Times: Çin, Ukrayna’da can alıcı kararla karşı karşıya

İngiltere merkezli gazete, Rusya’nın askeri destek istediği iddialarının ardından Pekin’in vereceği kararın kritik olduğunu yazdı. ...