Anasayfa » Haberler » Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini reddetti.

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini reddetti.

Acil Yardıma Muhtaç Mültecileri Destekleyen Kanadalılar (CSRDN) isimli insani yardım grubu ve bu ay ölen eski kabine bakanı David Kilgour tarafından açılan davada Federal Mahkeme Başyargıcı Jocelyne Gagne, Uygur Türklerinin zorla çalıştırılması sonucu imal edilen mallara ithalat yasağı konulması talebinin reddine karar verdi.

Başyargıç Gagne kararında, Gümrük Kanununda ve uygulanan tarifelerde, Kanada Sınır Hizmetleri Dairesi’ne, “bir ülkeye ithalat yasağı koyma” yetkisi veren hiçbir unsur görmediğini söyledi.

Ayrıca, Kanada’ya gelen her mal sevkiyatının menşe, tarife ve değere ilişkin bir incelemeye tabi olduğunu belirten Gagne, bu tür kararlara idari mekanizmalar aracılığıyla itiraz edilebileceğini söyledi.

Gagne, Kanada Uluslararası Ticaret Mahkemesinin sınır teşkilatının bulgularını gözden geçirme, Federal Temyiz Mahkemesinin de ticaret mahkemesinin kararlarına ilişkin temyizleri görme konusunda münhasır yargı yetkisine sahip olduğunu kaydederek talebin reddine hükmetti.

Kanada’da son aylarda insan hakları savunucusu gruplar tarafından, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulmasını isteyen kampanyalar yürütülüyor.

NCCM Dış İlişkiler Direktörü Dr. Siham Rayale de yaptığı yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerinin, gözaltı kamplarında zorunlu çalışmaya ve kötü muameleye maruz kaldığına dikkati çekmiş ve Kanada hükümetine, zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin ürettiği malların ithalatını yasaklama çağrısında bulunmuştu.

Rayali, “Kanada hükümetini doğru olanı yapmaya çağırıyoruz. Zorla çalıştırma ürünleri birçok Kanada mağazasında yaygın olarak bulunmaktadır. Kanada, Uygurların zorla çalıştırılmasından kaynaklanan bu mal ve ürünlerin ithalatını yasaklama ve ambargo koyma yetkisine sahiptir. Soykırıma ve etnik temizliğe seyirci kalamayız.” demişti.

Hakkında admin

x

Check Also

Avustralya’da Çin menşeli kameralar milletvekillerinin ofislerinden kaldırılıyor 

Avustralya’da güvenlik endişesi nedeniyle Çinli teknoloji şirketlerinin ürettiği tüm kameralar ve dahili iletişim sistemleri, federal ...

Çin’in yeni planı ifşa oldu: Uygur Türkü kadınlar hedefte!

Çin hükumeti, Uygur Türklerinin nüfusunu azaltmak ve bölgedeki Çinlilerin sayısını artırmak için Uygur Türkü kadınlarla ...

Deprem felaketinde 13. gün! Can kaybı sayısı açıklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş merkezli depremlerde şu ana kadar 39 bin 672 vatandaşımızın hayatını ...

5 Şubat Gulca Katliamı’nın 26. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul’daki Uygurlar protesto gösterisi düzenledi.

5 Şubat Gulca Katliamı'nın 26. yıl dönümü dolayısıyla İstanbul'daki Uygurlar protesto gösterisi düzenledi.

İYİ Parti’nin “Uygur Türklerinin Sorunları Araştırılsın” Önergesi AKP ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

İYİ Parti’nin “Uygur Türklerinin Sorunları Araştırılsın” Önergesi AKP ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

Pakistan ilk kez Uygur sorunuyla ilgili konuştu ve pişman oldu

Çin’in Chengdu kentindeki Pakistan Başkonsolosluğu resmi Twitter hesabından Uygurların insan hakları sorunlarıyla ilişkin bir mesaj ...

2022’nin en kötü ülkeleri belli oldu

Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) yıllık raporunda, Rusya’yı ve Çin’i 2022 yılının en kötü ...

Çin, Uygurların “helal” organlarını Araplara pazarlıyor!

Çin, Uygurların "helal" organlarını Araplara pazarlıyor!

Çin, Türkiye’deki bazi Uygur Türklerini muhbirliğe zorluyor

İstanbul Zeytinburnu’nda Uygur Türkleri tarafından işletilen Erkek kuaförde, bir Uygur Türkü genç izinsiz bir şekilde dükkânın fotoğrafını ...