Anasayfa » Haberler » Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada mahkemesi Uygur Türklerinin zorla çalıştırıldığı ürünlere ithalat yasağını reddetti

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini reddetti.

Kanada Federal Mahkemesi, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulması talebini reddetti.

Acil Yardıma Muhtaç Mültecileri Destekleyen Kanadalılar (CSRDN) isimli insani yardım grubu ve bu ay ölen eski kabine bakanı David Kilgour tarafından açılan davada Federal Mahkeme Başyargıcı Jocelyne Gagne, Uygur Türklerinin zorla çalıştırılması sonucu imal edilen mallara ithalat yasağı konulması talebinin reddine karar verdi.

Başyargıç Gagne kararında, Gümrük Kanununda ve uygulanan tarifelerde, Kanada Sınır Hizmetleri Dairesi’ne, “bir ülkeye ithalat yasağı koyma” yetkisi veren hiçbir unsur görmediğini söyledi.

Ayrıca, Kanada’ya gelen her mal sevkiyatının menşe, tarife ve değere ilişkin bir incelemeye tabi olduğunu belirten Gagne, bu tür kararlara idari mekanizmalar aracılığıyla itiraz edilebileceğini söyledi.

Gagne, Kanada Uluslararası Ticaret Mahkemesinin sınır teşkilatının bulgularını gözden geçirme, Federal Temyiz Mahkemesinin de ticaret mahkemesinin kararlarına ilişkin temyizleri görme konusunda münhasır yargı yetkisine sahip olduğunu kaydederek talebin reddine hükmetti.

Kanada’da son aylarda insan hakları savunucusu gruplar tarafından, Çin’in Uygur Türklerini zorla çalıştırarak imal ettirdiği mallara ithalat yasağı konulmasını isteyen kampanyalar yürütülüyor.

NCCM Dış İlişkiler Direktörü Dr. Siham Rayale de yaptığı yazılı açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerinin, gözaltı kamplarında zorunlu çalışmaya ve kötü muameleye maruz kaldığına dikkati çekmiş ve Kanada hükümetine, zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin ürettiği malların ithalatını yasaklama çağrısında bulunmuştu.

Rayali, “Kanada hükümetini doğru olanı yapmaya çağırıyoruz. Zorla çalıştırma ürünleri birçok Kanada mağazasında yaygın olarak bulunmaktadır. Kanada, Uygurların zorla çalıştırılmasından kaynaklanan bu mal ve ürünlerin ithalatını yasaklama ve ambargo koyma yetkisine sahiptir. Soykırıma ve etnik temizliğe seyirci kalamayız.” demişti.

Hakkında admin

x

Check Also

DİKKAT TEKNOLOJİ ÇARPABİLİR!

Ahmet Yenilmez Çin, dijital teknolojinin tüm olanaklarını insanları üzerinde uygulamakta. Yüz yıldır, önce kitaplarla daha ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...

Devlet Bahçeli: Doğu Türkistan davası emin ellerde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’de Hür Doğu Türkistanlılar Derneği’ni kabul etti. Bahçeli, “Doğu Türkistan ...

Doğu Türkistan mücadelesinin samimi destekçisi Prof. Dr. AbdulKadir Donuk vefat etti

Hayatı boyıca Genel Türk Tarihi, Türk Dünyası, Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri ile ilgili araştırma ...

“Soykırımı Hemen Durdur” sloganıyla Basın açıklaması ve protesto gerçekleşti

“Soykırımı Hemen Durdur” sloganıyla Basın açıklaması ve protesto gerçekleşti Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği ve ...

Avrupa’da Uygur Sorunu Gündeme Geldi

Geçen hafta Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen 22. Uluslararası İstihbarat ve Güvenlik Forumu’nda Çin’in Doğu Türkistan’da ...

Çin Devlet Başkanı Şi, 8 yıl sonra Doğu Türkistan’a gitti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2014’te çıkan olayların ardından yaşanan toplu gözaltılardan sonra ilk kez ...