Anasayfa » Haberler » Çin’in yeni planı ifşa oldu: Uygur Türkü kadınlar hedefte!

Çin’in yeni planı ifşa oldu: Uygur Türkü kadınlar hedefte!

Çin hükumeti, Uygur Türklerinin nüfusunu azaltmak ve bölgedeki Çinlilerin sayısını artırmak için Uygur Türkü kadınlarla evlenen Çinlilere para ve iş imkanı sağlıyor.

Uygur İnsan Hakları Projesi, Çin hükumetinin, Uygur kadınları zorla evlendirmeleri için rüşvet verdiğini ve tehdit ettiğini tespit etti.

Vaşington merkezli Uygur İnsan Hakları Projesi’nin (UHRP) konuyla ilgili yeni yayımladığı raporunda, Doğu Türkistan’daki Çin’in atadığı yerel makamların bölgedeki Uygur Türkü kadınları Han Çinlisi erkeklerle görücü usulü evliliğe zorladığı, mali teşvikler ve şantaj kullandığı belirtildi. Raporun, resmi politika belgelerinden, sosyal medya paylaşımlarından ve yurt dışında yaşayan Uygur Türkleriyle yapılan röportajlardan oluşturulduğu kaydedildi.

HAN ÇİNLİSİ ERKEKLERE PARA YARDIMI

Çin hükumet yetkililerinin, Uygur Türkü kadınlar ile evlenmek isteyen Han erkeklerine ev, iş, tıbbi koruma ve nakdi ödüller verdiği bildirildi. Ayrıca Uygur Türkü kadınların Han Çinlisi erkeklerle evlenmeyi reddetmesi halinde kendilerinin veya ailelerinin toplama kamplarına alınacakları konusunda tehdit ettikleri de belirtildi.

Raporda konuyla ilgili örnek olarak Çin’in yerel basınında servis edilen, Aksu vilayetinin Kalasa köyünden yetkililerin köyün “Ulusal Birlik, Tek Aile” kampanyası kapsamında evlendirilen iki Uygur Türkü ve Han Çinlisi karışık çifte 40 bin yuan yaklaşık 5 bin 450 avro verdikleri bildirildi. Benzer şekilde, resmi belgelere göre Kaşgar antik kentinde de “etnik evlilik ödülleri” kapsamında Han Çinlisi erkekler için yılda 20 bin yuan yaklaşık 2 bin 720 avro ayırdığı belirtildi.

“UYGUR TÜRKÜ KADINLAR REDDEDECEK DURUMDA DEĞİL”

Ayrıca rapora ropörtaj veren yurtdışındaki bir Uygur Türkü kadının, komşularının toplama kamplarına alınmalarından korktukları için 18 yaşındaki kızlarını bir Han Çinlisiyle evlendirmek zorunda kaldıklarını söylediği aktarıldı.

Uygur Türkü kadının, “Bir Uygur Türkü kadını, kendisiyle evlenmek istediğini ifade eden bir Han Çinlisi erkeği reddedecek durumda değil” ifadelerini kullandığı bildirildi.

ÇİN İÇİN GÜÇLÜ SİLAH

Avustralya’daki La Trobe Üniversitesi’nde Çin siyaseti ve toplumu konusunda araştır yapan profesör James Leibold, Çin’in uzun süredir etnik gruplar arası evlilik örneklerini sosyal uyum ve ulusal entegrasyon için bir tür güçlü silah olarak gördüğünü ifade ettiği belirtildi.

UYGUR SOYKIRIMI

Çin’in, zorla evliliklerin yanı sıra Doğu Türkistan genelinde zorla kısırlaştırma, işkence ve toplu gözaltı kampları inşa ettiği biliniyor. Birleşmiş Milletler (BM), bu yılın başlarında Çin’in bölgede insanlığa karşı suçlar işlemiş olduğunu ispatlayan bir rapor yayımlamıştı. Ayrıca ABD dahil bir çok Batılı ülkeler, Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı eylemleri soykırım olarak tanımıştı.

Çin yönetimi ise söz konusu fillerin araştırılmasını isteyen uluslararası insan hakları gözlemci heyetlerin Doğu Türkistan’a girmesine izin vermiyor.

Kaynak: qha.com.tr/turk-dunyasi/cin-in-yeni-plani-ifsa-oldu-uygur-turku-kadinlar-hedefte-467733

Hakkında admin

x

Check Also

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan programına konuşmacı olarak Abdulkayyum EMİN katılıyor.

Doğu Türkistan Heyeti TİKA’yı ziyaret etti

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (@UDTSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan (@HOghuzkhan) ve beraberindeki ...

Prof. Dr. Remzi Kılıç Oğrencilerimize Doğu Türkistan’ı Anlattı

Kayserinin Melik Gazideki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Doğu Türkistan ilgili Seminer düzenlendi.

konferansta Doğu Türkistan Devasının desteklenmesi gerektiği konusunda çağrı yapıldı

15. Dünya Doğu Türkistan Kardeşlik buluşması Konferansı ve 6. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası toplantısı, ...

Mustafa Destici: Doğu Türkistan özgür olmadan geri adım

Uygur Türkleri’nin sorunlarıyla ilgili konuşan Mustafa Destici, “Doğu Türkistan’da yaşayanların kimliklerinin, dillerinin, inançlarının yok edilmeye ...

Çin’de Savunma Bakanı’nın ortadan kaybolması yönetimde krizin habercisi

Çin’de Savunma Bakanı Li Şangfu’nun 3 haftayı aşkın süredir kamunun önüne çıkmaması ve görevden alındığına ...

4. Türkiye – Çin İletişim Forumu Kuşak ve Yol Girişimi’nin ilk 10 yılını değerlendirmek için toplanıyor

Turkuvaz Medya Grubu bünyesinde yayımlanan China Today Dergisi tarafından düzenlenen 4. Türkiye – Çin İletişim Forumu, ...

BM’de ABD ve Çin arasında üst düzey temas

Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Han Zheng ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu marjında bir araya geldi

Çin ve Almanya arasında ‘diktatör’ gerilimi

Alman Dışişleri Bakanı Baerbock’un Çin Devlet Başkanı Şi’yi “diktatör” olarak nitelendirmesi Pekin’in tepkisine yol açtı. ...