Anasayfa » Haberler » Çin’in yeni planı ifşa oldu: Uygur Türkü kadınlar hedefte!

Çin’in yeni planı ifşa oldu: Uygur Türkü kadınlar hedefte!

Çin hükumeti, Uygur Türklerinin nüfusunu azaltmak ve bölgedeki Çinlilerin sayısını artırmak için Uygur Türkü kadınlarla evlenen Çinlilere para ve iş imkanı sağlıyor.

Uygur İnsan Hakları Projesi, Çin hükumetinin, Uygur kadınları zorla evlendirmeleri için rüşvet verdiğini ve tehdit ettiğini tespit etti.

Vaşington merkezli Uygur İnsan Hakları Projesi’nin (UHRP) konuyla ilgili yeni yayımladığı raporunda, Doğu Türkistan’daki Çin’in atadığı yerel makamların bölgedeki Uygur Türkü kadınları Han Çinlisi erkeklerle görücü usulü evliliğe zorladığı, mali teşvikler ve şantaj kullandığı belirtildi. Raporun, resmi politika belgelerinden, sosyal medya paylaşımlarından ve yurt dışında yaşayan Uygur Türkleriyle yapılan röportajlardan oluşturulduğu kaydedildi.

HAN ÇİNLİSİ ERKEKLERE PARA YARDIMI

Çin hükumet yetkililerinin, Uygur Türkü kadınlar ile evlenmek isteyen Han erkeklerine ev, iş, tıbbi koruma ve nakdi ödüller verdiği bildirildi. Ayrıca Uygur Türkü kadınların Han Çinlisi erkeklerle evlenmeyi reddetmesi halinde kendilerinin veya ailelerinin toplama kamplarına alınacakları konusunda tehdit ettikleri de belirtildi.

Raporda konuyla ilgili örnek olarak Çin’in yerel basınında servis edilen, Aksu vilayetinin Kalasa köyünden yetkililerin köyün “Ulusal Birlik, Tek Aile” kampanyası kapsamında evlendirilen iki Uygur Türkü ve Han Çinlisi karışık çifte 40 bin yuan yaklaşık 5 bin 450 avro verdikleri bildirildi. Benzer şekilde, resmi belgelere göre Kaşgar antik kentinde de “etnik evlilik ödülleri” kapsamında Han Çinlisi erkekler için yılda 20 bin yuan yaklaşık 2 bin 720 avro ayırdığı belirtildi.

“UYGUR TÜRKÜ KADINLAR REDDEDECEK DURUMDA DEĞİL”

Ayrıca rapora ropörtaj veren yurtdışındaki bir Uygur Türkü kadının, komşularının toplama kamplarına alınmalarından korktukları için 18 yaşındaki kızlarını bir Han Çinlisiyle evlendirmek zorunda kaldıklarını söylediği aktarıldı.

Uygur Türkü kadının, “Bir Uygur Türkü kadını, kendisiyle evlenmek istediğini ifade eden bir Han Çinlisi erkeği reddedecek durumda değil” ifadelerini kullandığı bildirildi.

ÇİN İÇİN GÜÇLÜ SİLAH

Avustralya’daki La Trobe Üniversitesi’nde Çin siyaseti ve toplumu konusunda araştır yapan profesör James Leibold, Çin’in uzun süredir etnik gruplar arası evlilik örneklerini sosyal uyum ve ulusal entegrasyon için bir tür güçlü silah olarak gördüğünü ifade ettiği belirtildi.

UYGUR SOYKIRIMI

Çin’in, zorla evliliklerin yanı sıra Doğu Türkistan genelinde zorla kısırlaştırma, işkence ve toplu gözaltı kampları inşa ettiği biliniyor. Birleşmiş Milletler (BM), bu yılın başlarında Çin’in bölgede insanlığa karşı suçlar işlemiş olduğunu ispatlayan bir rapor yayımlamıştı. Ayrıca ABD dahil bir çok Batılı ülkeler, Çin yönetiminin Uygur Türklerine uyguladığı eylemleri soykırım olarak tanımıştı.

Çin yönetimi ise söz konusu fillerin araştırılmasını isteyen uluslararası insan hakları gözlemci heyetlerin Doğu Türkistan’a girmesine izin vermiyor.

Kaynak: qha.com.tr/turk-dunyasi/cin-in-yeni-plani-ifsa-oldu-uygur-turku-kadinlar-hedefte-467733

Hakkında admin

x

Check Also

Doğu Türkistan’da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Hollanda ve Çin Arasında Kriz: Çin, Hollanda’da Polis Merkezleri Kurmuş

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine soykırım uygulayan komünist Çin’in Avrupa’da çok sayıda sınır ötesi polis merkezi ...

Çin’in roketi dünyayı turluyor: Türkiye’ye düşebilir

Çin’in roket denemeleri yine Dünya’yı büyük bir risk ile karşı karşıya bırakıyor. Çin’in fırlattığı 23 ...

Karantina altındaki halka Çince dayatması

94 Gündür acımasızca tecrit altında tutulan Doğu Türkistan halkının hala Çinli yetkililerceÇin’ce öğrenmeye zorlandığı ortaya ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...

Devlet Bahçeli: Doğu Türkistan davası emin ellerde

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’de Hür Doğu Türkistanlılar Derneği’ni kabul etti. Bahçeli, “Doğu Türkistan ...