Anasayfa » Haberler » Avrupa Parlamentosu Uygur Yasasını kabul etti

Avrupa Parlamentosu Uygur Yasasını kabul etti

Avrupa Parlamentosu, “Uygur Zorunlu İşçiliği ile Üretilen Malların Yasaklanması” konulu yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti.

Avrupa Parlamentosu, “Uygur Zorunlu İşçiliği ile Üretilen Malların Yasaklanması” konulu yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti.

Avrupa Parlamentosunun 23 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirdiği oturumda, “Uygur Zorunlu İşçiliği ile Üretilen Malların Yasaklanması” başlıklı yasa oylamaya sunuldu. Oylamaya sunulan yasa ezici bir çoğunlukla kabul edildi. Çin Uygur Türklerini zorla çalıştırarak ürettiği malların ithalatını ve dağıtımını önleyen yasa 45 çekimser, 6 ret oyuna karşı 555 oyla onaylandı.

ÇİN MALLARINA EL KONULACAK

Kabul edilen yasa kapsamında Avrupa pazarlarında, Çin’den ithal edilen Uygur zorunlu işçiler tarafından üretilmiş ürünlere ambargo uygulanacak. Giysi, araba gibi ürünlerin internet üzerinden yapılan ticaret dahil olmak üzere AB’de satılması yasaklanacak. Ayrıca satılan mallara sınırda el konulacak. Öte yandan yasa, Uygur Türklerinin emeğini sömürerek üretilen malların Avrupa’da tüketilmesini engelleyen bir dizi kararı da içeriyor.

“ÇİNLİ ŞİRKETLERE DE GÜÇLÜ BİR MESAJ GÖNDERİYOR”

Dünya Uygur Kurultayı (WUC) Başkanı Dolkun İsa ise konuya ilişkin, “Bu yasanın kabul edilmesi, Avrupa’da iş yapan ve defalarca yapılan uyarılara rağmen Uygurların zorunlu çalıştırılmasından sürekli olarak yararlanan Çinli şirketlere de güçlü bir mesaj gönderiyor” ifadelerini kullandı. 

“UYGURLARA YÖNELİK SOYKIRIMIN DEVAM ETTİĞİNİ KABUL EDİYORUZ”

Avrupa Parlamentosunun kabul ettiği yasanın bir benzeri daha önce Fransa Kongresi tarafından kabul edimişti. Fransa Kongre Üyesi Melanie Vogel kabul edilen tasarı ile ilgili, “Uygurlara yönelik soykırımın devam ettiğini kabul ediyoruz. Bu plan eyleme dönüştürülmeli. Bu insan haklarının uluslararası düzeyde korunması yolunda çok önemli bir adım. Fransız hükumeti ve Avrupa Parlamentosu tarafından Çin’e çok güçlü ve net bir mesaj verildi. Mesajımız, Uygur Zorla Çalıştırmayı Önleme Yasası ile aynı mekanizmayı uygulamamız gerektiğidir.” ifadelerini kullanmıştı.

QHA

Hakkında admin

x

Check Also

Uygur genç, Doğu Türkistan’da 11 yıl önce katıldığı İslami çalışmalar nedeniyle hapse atıldı

RFA Uygur, bir zamanlar Doğu Türkistan’ın İli Kazak Özerk Bölgesi’ndeki bir medresede İslami ilimler yürüttüğü ...

Çin Zulmü Altındaki Doğu Türkistan Masaya Yatırıldı

Merzifon Ülkü Ocakları, yıllardır Çin hükumetinin çeşitli zulümleri altında yaşam savaşı veren “Doğu Türkistan” konusunu ...

Doğu Türkistan’da aile dramı: En son 4 yaşındayken gördüğü oğlunun öldüğünü, 5 yıl sonra öğrenebildi

Oğlu Seyfullah henüz 4 yaşındayken Doğu Türkistan’dan çıkmak zorunda kaldı. Çocuk 2017’de hayatını kaybetti… Babası ...

Diyanet İşleri Başkanlığı, cuma hutbelerinde Filestin ve Doğu Türkistan için dua edilmesini istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı

Giresun’da Doğu Türkistan Konferansı Gerçekleşti

Giresun Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Topluluğu ile Türk Dünyası Araştırma Topluluğunun iş birliğiyle, 4 Ocak 2024 ...

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan

Dünyadan Sesler-2: Doğu Türkistan programına konuşmacı olarak Abdulkayyum EMİN katılıyor.

Doğu Türkistan Heyeti TİKA’yı ziyaret etti

Uluslararası Doğu Türkistan STK’lar Birliği (@UDTSB) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Hidayet Oğuzhan (@HOghuzkhan) ve beraberindeki ...

Prof. Dr. Remzi Kılıç Oğrencilerimize Doğu Türkistan’ı Anlattı

Kayserinin Melik Gazideki Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Doğu Türkistan ilgili Seminer düzenlendi.

konferansta Doğu Türkistan Devasının desteklenmesi gerektiği konusunda çağrı yapıldı

15. Dünya Doğu Türkistan Kardeşlik buluşması Konferansı ve 6. Doğu Türkistan Milli Birlik Şurası toplantısı, ...