Anasayfa » Haberler » Bahçeli Doğu Türkistanlılerı kabul etti

Bahçeli Doğu Türkistanlılerı kabul etti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Doğu Türkistan maarif ve dayanışma derneği Genel Başkanı Hidayet OĞUZHAN, Denetim Kurulu başkanı Abdulhakimhan Mahsum ve Doğu türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit TÜRK ile birlikte Doğu Türkistan heyeti Meclisteki makamında kabul ederek bir süre görüştü.

Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan`ın “açık hava hapishanesi“ durumunda olduğunu belirterek, Çin`in baskılarını sürdürdüğünü söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini, dünya ve Türkiye şartlarını dikkate alarak hareket ettiklerini ifade ederek, mümkün olduğu kadar sonuç alıcı ve soğukkanlı davranışlarla meseleleri savunmaya gayret etiklerini anlattı.

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkan Yardımcısı Şi Cinping`in Türkiye`yi ziyaretine işaret eden Bahçeli, “TBMM`de 35 milyona yaklaşan soydaşlarımız adına bulunmuş olmanız, önemli bir dikkat çekici olaydır“ dedi.

Bahçeli, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat MilletvekiliReşat Doğru`nun konuyu Mecliste gündeme getirdiğini hatırlatarak, konuyla ilgili olarak MHP Grup BaşkanvekiliMehmet Şandır`ı görevlendirdiklerini ifade etti.

Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Dernegi ve Doğü Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, MHP’nin  grup toplantısına katıldı. Konuşması sırasında Doğu Türkistanlılari fark eden Bahçeli, salondaki görevlilere, “Misafirlerimizi rahat ettirin” talimatı verdi. Doğu Türkistan heyetinden bir kişinin, “Sayın Genel Başkanım, size Doğu Türkistan’ın selamını getirdik” diye seslenmesi üzerine MHP Lideri Bahçeli, teşekkür etti. Bahçeli, grup toplantısının ardından dernek üyeleriyle ayaküstü bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

sonra MHP Lideri Bahçeli, 80 kişilik Doğu Türkistan Heyeti ile özel olarak görüştü ve Çin – Türkiye ilişkileri ve Doğu Türkistan konusunda fikir alışverişte bolundu.

Hakkında admin

Cevapla

x

Check Also

Çin, Türkiye’deki bazi Uygur Türklerini muhbirliğe zorluyor

İstanbul Zeytinburnu’nda Uygur Türkleri tarafından işletilen Erkek kuaförde, bir Uygur Türkü genç izinsiz bir şekilde dükkânın fotoğrafını ...

Doğu Türkistan’da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Doğu Türkistan'da karantinadaki apartmanda yangın 5 aile hayatını kaybetti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinpingden basın özgürlüğünü kısıtlama şarti

Hollanda ve Çin Arasında Kriz: Çin, Hollanda’da Polis Merkezleri Kurmuş

Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine soykırım uygulayan komünist Çin’in Avrupa’da çok sayıda sınır ötesi polis merkezi ...

Çin’in roketi dünyayı turluyor: Türkiye’ye düşebilir

Çin’in roket denemeleri yine Dünya’yı büyük bir risk ile karşı karşıya bırakıyor. Çin’in fırlattığı 23 ...

Karantina altındaki halka Çince dayatması

94 Gündür acımasızca tecrit altında tutulan Doğu Türkistan halkının hala Çinli yetkililerceÇin’ce öğrenmeye zorlandığı ortaya ...

Türkiye dahil 50 ülkeden Çin’e Uygur Çağrısı

Türkiye başta olmak üzere BM üyesi 50 ülke, “Çin’in Uygur Türklerine yönelik insanlığakarşı işlediği suçlara ...

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur

ABD’den Çin’e Ukrayna uyarısı: Rusya’ya destek verirseniz bunun sonuçları olur ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ...

Çin’de darbe olduğu ve devlet başkanı Xi Jinping’in tutuklandığı iddia ediliyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nde devlet başkanı Xi Jinping’in askeri güçler tarafından tutuklanarak darbe yapıldığı iddia ediliyor. ...