Anasayfa » Makale ve Analizler » Malumun ilanı: Çin, Uygur Türklerine uyguladığı baskıyı itiraf etti!

Malumun ilanı: Çin, Uygur Türklerine uyguladığı baskıyı itiraf etti!

Mine Güler

Çin’in Ankara Büyükelçiliği, 11 Haziran 2021’de yani geçtiğimiz cuma günü, Twitter üzerinden Uygur Türkleri üzerindeki tavrını ilan eden bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle:

“Türkiye’de yaşayan Xinjiang’dan gelen 20 Uygur, Kazak ve Kırgız vatandaşımız, Xinjiang’daki aileleriyle video konferans aracılığı ile görüştüler. Sıcak ve duygu dolu geçen görüşmede özlem gidererek birbirlerine iyi dileklerini ilettiler. Büyükelçi Liu Shaobin görüşmeye katıldı.”

Belli ki Doğu Türkistan’da yaptıkları baskı ve zulümlere karşı yükselen seslere cevap olarak kendilerini aklamak istemişler. Kendilerini övmek ve Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza karşı bir baskı olmadığını ispat etmek için yaptıkları açıklama, baskıcı yönetimlerinin ilanı olmuş. Kişi hak ve hürriyetlerini engelleyerek gasbeden bu tavırlarını, marifetmiş gibi paylaşıyorlar. Çok garip, Çin’in baskıcı tutumu yöneticilerin de beynini küçültmüş olsa gerek ki bu zorbalıklarını ifşa edip, alkış bekliyorlar… Bugün istediğimiz zaman yurt dışında olan ailemiz yahut bir tanıdığımızla kolayca iletişime geçebiliriz. Bir büyükelçiliğe gidilmesine gerek yok değil mi?

* * * Peki soralım * * *

İnsanların aileleri ile görüşmesi neden olağanüstü bir olaymış gibi açıklanıyor..? Bu bir insanın en tabii hakkı, bu hak üzerinde kimse yetki bulunduramaz ve baskı kuramaz, değil mi?.. Peki, bu en tabii hakkı lütfetmişçesine ilan edişin meali nedir..?

*İşgal ettikten sonra adını Xinjiang(Sincan) olarak değiştirdikleri Doğu Türkistan’daki soydaşlarımız kendi aileleriyle, neden istedikleri zaman kendi cep telefonlarından hiçbir baskı ve tesir altında kalmadan hür iradeleri ile konuşamıyorlar..?

*ÇHÇ rejimi, vatandaşlarımız dediği, Uygur- Kazak-Kırgız Türkü soydaşlarımızın kendilerine ait bir iletişim aracı, bir telefon kullanmasına izin vermiyor mu..?

*Bu görüşme neden büyükelçilikten yapılıyor ve neden büyükelçi görüşmeye katılıyor..?

*Ailelerin ilettiği iyi dilekler hakikat mi..? Yoksa sırf görüntü vermek için soydaşlarımıza, baskı altında yalan beyan mı verdirttiler..?

*Çin’e göre özgürlük tanımı nedir..? ÇHÇ rejimi, vatandaşlarının aileleriyle telefon görüşmesine dahi karışarak mı, baskıcı bir tutum sergilemediklerini iddia etmektedir..? Bu düpedüz baskıdır!

*Vatandaşlarımız dediği soydaşlarımızın, huzurla yaşadığına inanmalı mıyız..?

* * * Malumun ilanı * * *

Çin aile mahremiyetine saygı göstermeyerek, aile içi ilişkilere dahi karışıyor! Bu açıklamanın bize gösterdiği tek şey, Çin’in sahtekârlığıdır. Bu açıklama ile Çin, Doğu Türkistan’daki soydaşlarımıza uyguladığı baskıyı, kendi ağzı ile doğrulamaktadır.

Sosyal medya üzerinden yapılan bu açıklama ile Doğu Türkistan’da yaşayan soydaşlarımızın, yurt dışındaki aileleriyle görüşmek gibi en temel hakkının bile Çin tarafından gasbedildiğini bir kez daha görüyoruz.

Uygur Türkleri aileleriyle görüşemiyor, memleketine gidemiyor, gidenler de tutuklanıyor.

2021 yılındayız, esirlik, kölelik bitti! Ama Çin, Uygur Türklerini esir ediyor, zulmediyor, Xinjiang(Sincan) olarak adlandırdıkları Doğu Türkistan bölgesini resmen kapatmış, Birleşmiş Milletler denetçilerini dahi bölgeye almıyor, oradaki Uygur Türklerinin kimseyle iletişim kurmasına müsaade etmiyor, İletişimi de ancak böyle, devlet gözetimi altında dünyayı ve başta Türkiye’yi kandırmak için sağlıyor. Bir insan eğer suçlu değilse; yurt dışında yaşayan ailesi ile görüşmesine, kendinden kaynaklı bir engel olmadığı sürece hiçbir yönetim karışamaz! Bir insanın ailesi ile görüşmesinde bir devlet yetkilisi müdahil olamaz! Aile mahremiyettir, kişisel alandır.

Şimdi bu mesaj karşısında, hâlâ her şeyin güllük gülistanlık olduğuna inanmamız mı bekleniyor..?

Bu açıklama ardından daha da emin olarak söyleyebiliriz ki, Çin; Doğu Türkistan’da Uygur Türklerini esir tutuyor, baskı uyguluyor, zulmediyor!*

Kaynak: Mine Güler turkgun. com

[email protected]

Hakkında admin

x

Check Also

Taliban ve Afganistan’ın geleceğini Çin mi belirleyecek?

John SimpsonBBC Dünya Haberleri Editörü Hayber Geçidi dünyanın en önemli işgal yollarından biri: Dik, sert ...

Çin Afganistan’a 15 milyon dolar yardım yapacak

Çin, Afganistan’da Taliban yönetimine 15 milyon dolar insani yardım sözü verdi. Çin’in Kabil Büyükelçisi Wang Yu, Taliban yönetiminin “Dışişleri ...

Doğu Türkistanlılar, yangın bölgelerine destek olmak için yola çıktı

Doğu Türkistanlılar, Türkiye’nin orman yangınıyla mücadelesine sessiz kalmadı. Yaşanan orman yangınlarına destek olmak için Uluslararası ...

Avustralya’da Çin protestosu: Uygur Türklerini serbest bırakın

Avustralya’nın Melbourne kenti, Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleri karşıtı protestolara ...

ABD’den Çin karşıtı Güneydoğu Asya ülkelerine destek sözü

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Vietnam’ı ziyaret ederek bölgeye destek sözü verdi. Austin, ABD’nin bölgenin kıyı ...

ABD Kongresi’nde Uygur Grubu kuruldu

ABD Kongresi’nde Çin’in işgal altındaki Doğu Türkistan Uygur Özerk bölgesinde Uygurlara karşı insan hakları ihlallerine ...

Romatizma tedavisi için arı sokturdu hayatından ayrıldı

Yıllardır romatizma ağrıları çeken Bülent Erdem, Çin vatandaşı Uygur Türk’ü Maisumu Aili ile tanışarak, balarısı zehriyle romatizma tedavisine başladı. Her ...

Suda boğularak hayatını kaybeden Selma Ali’nin üzerinden çıkan eşyalar

Bugün defnettiğimiz 15 yaşındaki Selma ( Safiye ) Ali kızımızın üzerinden çıkan eşyalar. Aslında kısaca ...

kayseri Baraj gölünde kaybolan 3 kızın cesedine ulaşıldı

Kayseri’de serinlemek için girdikleri Sarımsaklı Barajı’nda kaybolan Doğu Türkistanlı 3 kızın cansız bedenine ulaşıldı. Edinilen ...